13.08.2017, 14:00

Pri americkom nálete zomrel vysokopostavený člen Islamského štátu

Vojak hliadkuje Afganistane
Zdroj: TASR/AP

Niekoľko vysoko postavených príslušníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) zomrelo pri americkom nálete v Afganistane. S odvolaním sa na informácie americkej armády o tom dnes informovala agentúra Reuters. Jedným z mŕtvych je Abdul Rahmán, emir IS pre oblasť Pakistanu a Afganistanu, tvrdia Američania.

"Smrť Abdula Rahmána zasadzuje ďalšiu ranu vedeniu tejto odnože IS," povedal generál John Nicholson, ktorý velí americkým i medzinárodným silám v Afganistane.

Pri štvrtkovom nálete vo východnej provincii Kunar zomreli traja ďalší členovia vedenia odnože IS v oblasti pokrývajúce Pakistan a Afganistan. Nicholson dúfa, že bojovníci IS v Afganistane budú tento rok porazení.

V júli zahynul pri americkom nálete v tej istej provincii Abú Saíd, predchodca Abdula Rahmána. Od roku 2016 už boli zabití štyria emirovia IS v Afganistane.

V apríli Američania zvrhli na jaskynný komplex na východe krajiny svoju najsilnejšiu nejadrovú bombu GBU-43 s približne 11 tonami výbušniny. Pri útoku zomrelo najmenej 90 bojovníkov IS.

Hnutie IS, ktoré donedávna ovládalo značné územia v Iraku a Sýrii, začalo byť postupne aktívne aj v Afganistane a v susednom Pakistane. Pripája sa k nemu mnoho extrémistov, ktorí sa doteraz hlásili k islamistickému hnutiu Taliban či k teroristickej organizácii Al-Kájda.

Dominantnou islamskou silou v Afganistane zostáva povstalecké hnutie Taliban.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.