Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2017, 16:22

Koniec komunizmu, koniec Lenina. Ukrajinci sa zbavujú posledných stôp vodcu boľševikov

Väčšina sôch je pritom podľa šéfa ústavu historicky aj finančne bezcenná a bola zničená.

Koniec komunizmu, koniec Lenina. Ukrajinci sa zbavujú posledných stôp vodcu boľševikov
Zdroj: YouTube

Vladimir Uľjanov Lenin definitívne opustil Ukrajinu. Na celom území, ktoré je pod kontrolou Kyjeva, v rámci takzvanej dekomunizácie odtránili všetky sochy boľševického vodcu.

V rozhovore pre ukrajinský server Liga Novosti to dnes uviedol šéf ukrajinského Ústavu pamäti národa Vladimir Vjatrovič. "Demontovaných bolo 2389 pamätníkov, z nich 1320 boli sochy Lenina. Podľa našich informácií v mestách, ktoré sú na území kontrolovanom ukrajinskou vládou, nie je jediná jeho socha. Je možné, že niektoré zostali na dedinách alebo súkromných pozemkoch. Ide o to, že ich počet sa nikdy neregistroval, demontovať ich preto môžeme len, keď ich nájdeme," uviedol Vjatrovič.

Zdroj: YouTube

"Časť (sôch) presunuli do múzeí. Dúfam, že na konci tohto roka sa nám podarí v Kyjeve otvoriť Múzeum monumentálnej propagandy ZSSR," dodal Vjatrovič.

Zdroj: Reuters

​Proces dekomunizácie je podľa Vjatroviča v celej krajine viacmenej dokončený. 52 tisíc ulíc a 987 miest dostalo nové názvy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.