Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2017, 00:00

Sloboda nie je samozrejmosť. V týchto krajinách stále nevládne demokracia

Aby sa totalitné a autoritárske režimy udržali pri moci, musia ovládať internet.

Nicolas Maduro
Zdroj: Reuters

Ešte v noci 20. augusta 1968 sa Česi a Slováci cítili vďaka Pražskej jari relatívne slobodne. Pol milióna vojakov krajín Varšavskej zmluvy, ktorí na druhý deň obsadili krajinu, však jasne ukázalo, že skoncovať s totalitou nebude také jednoduché. Česko-Slovensku to trvalo ďalších 21 rokov. Podobný zápas o slobodu stále zvádzajú desiatky krajín po celom svete. Najnovšie napríklad Turecko.

Aby si udržali moc, nestačí zavrieť hranice, dôležité je skrotiť internet. Práve informačná izolácia od vonkajšieho sveta je kľúčová pre udržiavanie totality pri živote.

Odborník na medzinárodné vzťahy Aliaksej Kazharski vysvetľuje, že vďaka technologickému rozvoju, najmä internetu, informácie voľne prúdia tempom, s akým sme sa doteraz nestretli. „Režimy musia vynaložiť veľké množstvá prostriedkov na to, aby ľudia nezachytili obrovský rozsah rozdielu v ich životných podmienkach oproti zvyšku sveta.“

​Nie každý nedemokratický režim má prívlastok totali

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.