Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2017, 21:38

Na Balkáne nebezpečne rastie vplyv Turecka a Saudskej Arábie, varuje šéf rakúskej diplomacie

Na Balkáne nebezpečne rastie vplyv Turecka a Saudskej Arábie, varuje šéf rakúskej diplomacie
Zdroj: Reuters

Šéf rakúskej diplomacie Sebastian Kurz netajil vo vyjadreniach pre nemecký ekonomický denník Handelsblatt znepokojenie v súvislosti s rastúcim vplyvom Turecka, ale aj Saudskej Arábie v krajinách západného Balkánu.

Podľa jeho slov "sa napríklad v Sarajeve a v Prištine platí ženám za to, že vychádzajú do ulíc plne zahalené" a menia tak celkový vzhľad miest. "Nemali by sme sa na to pozerať nečinne," poznamenal rakúsky minister zahraničných vecí a líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Sebastian Kurz volá v tejto súvislosti po urýchlení procesu približovania krajín spomínaného regiónu k Európskej únii, čo by podľa jeho názoru udržalo Turecko a ďalšie štáty v šachu. "EÚ síce otriasajú v súčasnosti výzvy ako brexit, migračná kríza alebo islamistický teror, avšak západný Balkán by sme nemali stratiť z očí," zdôraznil člen rakúskej spolkovej vlády.

Podľa jeho slov treba v tomto regióne, takom dôležitom pre Úniu, aj naďalej zohrávať aktívnu úlohu, podporovať reformy a boj proti radikalizácii a ponúknuť vierohodnú perspektívu v EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.