Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2017, 19:30

Ak hádžu veci, zlomte im ruky, hecovali sa ťažkoodenci v Ríme pri strete s migrantmi

Zásah polície vyvolal rozporuplné reakcie. Polícia nutnosť zásahu obhajuje tým, že utečenci odmietli alternatívne ubytovanie.

Ak hádžu veci, zlomte im ruky, hecovali sa ťažkoodenci v Ríme pri strete s migrantmi
Zdroj: Reuters

Talianska polícia sa vo štvrtok ráno stretla so zhruba stovkou utečencov na rímskom námestí Piazza Indipendenza. Migranti na policajtov hádzali kamene a zápalné fľaše a používali koreninový sprej. Policajti v helmách, so štítmi a obuškami proti nim nasadili vodné delá, napísal denník Corriere della Sera.

Utečenci, prevažne azylanti z Eritrey, sa v parku uprostred námestia utáborili potom, čo boli pred štyrmi dňami vypovedaní z neďalekej budovy, ktorú okupovali od roku 2013.

Zápalné a tlakové fľaše

Zásah polície vyvolal rozporuplné reakcie. Polícia nutnosť zásahu obhajuje tým, že utečenci v stredu odmietli alternatívne ubytovanie, ktoré im mesto ponúklo. Policajti sa vraj tiež dozvedeli, že migranti na námestí obklopenom obytnými budovami majú zápalné a tlakové fľaše. Talianskymi médiami koluje video, na ktorom jeden z okupantov budovy hádže z prvého poschodia tlakovú nádobu. Jedna z utečeniek médiám povedala, že ich "prebudili vodné delá a niektoré ženy boli zbité obuškami".

Agentúra ANSA upozornila na videozáznam z policajného zásahu, na ktorom je počuť, ako jeden z policajtov hovorí: "Ak hádžu veci, zlomte im ruky." Vedenie rímskej polície v reakcii na túto nahrávku, ktorá sa objavila na Facebooku, oznámilo, že preveruje, či zo strany policajtov nedošlo k prípadným nesprávnym postupom.

Video zachytáva "vzrušené vyjadrenia vyzývajúce k rozhodnému zásahu proti demonštrantom v prípade, že budú hádzané predmety", citovala ANSA vyjadrenie polície.

Piazza Indipendenza sa nachádza len niekoľko blokov od hlavnej rímskej stanice. Úrady riešili situáciu na námestí štyri dni. V sobotu na ňom prebývalo niekoľko stoviek ľudí, niektorí sa vrátili aj do domu, z ktorého boli vypovedaní.

"Len do toho, chlapci"

Zvyšok utečencov nakoniec z námestia polícia vytlačila, rozpŕchli sa do ulíc blízko stanice. Námestie je uzavreté a strážia ho poriadkové sily. Polícia počas potýčok zatkla dvoch ľudí. Lekári bez hraníc informovali, že ošetrili 13 osôb.

"Len do toho, chlapci. Nútené vysťahovanie, poriadok, čistota a deportácie! Taliansko je s vami," oslávil na Facebooku policajný zásah Matteo Salvini, šéf Ligy severu, ktorá sa stavia proti imigrácii. Inak sa postup poriadkových síl stretol prevažne s negatívnymi ohlasmi.

Organizácia Human Rights Watch a niektoré ľavicové strany označili zásah za neprimeraný. Poukazujú na to, že mnohí z dotknutých majú platné povolenie na pobyt. Odznelo tiež tvrdenie, že stredoľavá vláda zaujíma v otázke imigrácie pravicové postoja.

Udalosť odsúdili tiež skupiny z prostredia katolíckej cirkvi. Misionári svätého Karla Boromejského uviedli, že utečenci sa stali "obeťami hneď dvakrát" - vo svojej vlasti, odkiaľ odišli, a neskôr v Taliansku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.