Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2017, 14:04

Rusko demonštruje silu, ku Kórei vyslalo obrí bombardér schopný niesť jadrové zbrane

Obrie turbovrtuľové bombardéry Tu-95 z 50. rokov minulého storočia sú považované za relikt studenej vojny.

Rusko demonštruje silu, ku Kórei vyslalo obrí bombardér schopný niesť jadrové zbrane
Zdroj: Reuters

Rusko uskutočnilo v blízkosti Kórejského polostrova let svojho strategického bombardéra Tu-95, ktorý je schopný niesť jadrové zbrane. K misii, ktorá je vnímaná ako demonštrácia sily, sa Moskva uchýlila v čase veľkého spoločného cvičenia juhokórejskej a americkej armády, ktoré rovnako ako KĽDR kritizovala, napísala dnes agentúra Reuters.

Manévre, ktoré začali v pondelok a ktoré potrvajú do konca augusta, považuje Rusko za krok, ktorý nijako neprispeje k upokojeniu situácie na polostrove. Moskva tiež vopred varovala Spojené štáty, aby sa neuchyľovali k jednostrannej akcii proti KĽDR.

Obrie turbovrtuľové bombardéry Tu-95 z 50. rokov minulého storočia sú považované za relikt studenej vojny, ruská armáda ich však priebežne modernizuje. Od roku 2007 navyše Rusko opäť obnovilo ich strategické lety, ktorými demonštruje svoju vojenskú silu.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že bombardér pri jeho lete sprevádzali stíhačky Su-35 a tiež lietadlo včasnej výstrahy A-50, ktorý je schopný okrem vzdušných cieľov sledovať aj hladinové plavidlá.

Rusko nasadilo bombardéry Tu-95 aj pri svojom angažmán v Sýrii:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.