Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2017, 10:45 Aktualizované dňa 26.08.2017 o 16:24

Mohutný hurikán stratil silu, stále môže spôsobiť katastrofálne záplavy

Harvey po dosiahnutí americkej pevniny stratil na intenzite.

Mohutný hurikán stratil silu, stále môže spôsobiť katastrofálne záplavy
Zdroj: Reuters

Mohutný hurikán Harvey po príchode na pevninu amerického štátu Texas v noci nadnes stratil na svojej intenzite, stále však môže spôsobiť záplavy katastrofického rozsahu. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

Meteorológovia uvádzajú, že Harvey aktuálne zoslabol na hurikán prvej z piatich kategórií podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Na pevninu Texasu pritom vošiel ako hurikán štvrtej kategórie a stal sa tak najsilnejším hurikánom, aký zasiahol Texas za viac než desaťročie.

Záplavy v Texase 

Národné centrum pre hurikány (NHC) varovalo, že katastrofické záplavy hrozia v Texase ešte niekoľko nasledujúcich dní. Oko hurikánu sa aktuálne nachádza zhruba 150 kilometrov juhozápadne od mesta San Antonio a sprevádza ho ustálený vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu.

Miestne úrady začínajú zbierať prvé správy o napáchaných škodách, informácie o obetiach alebo zranených dosiaľ nemajú.

Silný hurikán 

Pracovníci NHC upozornili na nárast hladín vodných tokov v priemere o dva metre, v určitých lokalitách to ale môže byť až o štyri. Hurikán by sa mal postupom cez pevninu úplne zastaviť a niekoľko dní zotrvať nad juhovýchodným územím Texasu.

Úhrny zrážok majú dosiahnuť od 38 centimetrov až do 63 centimetrov na štvorcový meter. Okrem toho sa očakáva, že Harvey prinesie prudké dažde a spôsobí "životunebezpečné záplavové situácie" v oblastiach, kde žijú milióny ľudí.

Harvey, ktorý sa v uplynulom týždni sformoval v Mexickom zálive, je najhorším hurikánom v oblasti za posledných 12 rokov a je zároveň prvou prírodnou katastrofou, ktorej čelí Donald Trump v úrade amerického prezidenta. Ten v noci nadnes oznámil, že uvoľní federálne prostriedky na pomoc postihnutým oblastiam.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.