Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2017, 09:22

Trump udelil milosť "najtvrdšiemu šerifovi Ameriky"

Trump udelil milosť "najtvrdšiemu šerifovi Ameriky"
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump udelil v piatok milosť kontroverznému bývalému šerifovi z okresu Maricopa v Arizone, ktorého v júli uznal tribunál za vinného z pohŕdania súdom za to, že ignoroval príkaz nezatýkať podozrivých nelegálnych imigrantov. Po formálnom ukončení procesu túto jeseň mu hrozilo polročné väzenie.

"Šerif Joe Arpaio má teraz 85 rokov a po viac než 50 rokoch obdivuhodnej služby pre našu krajinu je hodným kandidátom na prezidentskú milosť," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu, ktoré spomína aj jeho vojenskú kariéru ešte z čias kórejskej vojny.

Arpaio bolo šerifom v okrese neďaleko Phoenixu 24 rokov, vo voľbách vlani v novembri však o funkciu prišiel. Kritici ho obviňovali z rasizmu, keďže svojim podriadeným prikazoval preverovať hispánsky vyzerajúce osoby, či majú americké občianstvo alebo legálny status imigranta. Oficiálne sa previnil, keď ignoroval zákaz zatýkať migrantov, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2011.

Arpaio, ktorý sám seba zvykol označovať za "najtvrdšieho šerifa Ameriky", sa Trumpovi na Twitteri poďakoval, že prípad prekukol: "Je to politický hon na čarodejnice v podaní obamovských funkcionárov na ministerstve spravodlivosti!"

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.