Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2017, 11:00

Násilnosti v Mjanmarsku si vyžiadali do sto obetí, tisíce Rohingov utiekli do Bangladéša

Mjanmarsko neuznáva Rohingov ako etnikum a obmedzuje ich slobody

Násilnosti v Mjanmarsku si vyžiadali do sto obetí, tisíce Rohingov utiekli do Bangladéša
Zdroj: Reuters

Násilie, ktoré prepuklo v piatok v mjanmarskom Arakanskom štáte súčasne s koordinovanými útokmi moslimských povstalcov na policajné stanovišťa, si už vyžiadalo do sto mŕtvych. Úrady z oblasti evakuovali okolo 4000 nemoslimských dedinčanov a tisíce príslušníkov menšinového moslimského etnika Rohingov dnes pokračujú v úteku do susedného Bangladéša, napísala agentúra Reuters.

Ozbrojené strety, do ktorých sa proti stovkám povstalcov zapojila armáda, sa počas soboty rozšírili na množstvo miest Arakanského štátu, ktorý leží na západe Mjanmarska a na severe svojho územia susedí s Bangladéšom. Neostrejšie boje sa podľa Reuters v sobotu odohrávali v blízkosti mesta Maundo.

Podľa údajov zverejnených vládou počet obetí na životoch stúpol na 98. Medzi mŕtvymi je podľa úradov už od piatku len 12 príslušníkov bezpečnostných síl, zatiaľ čo množstvo zabitých rebelov stúplo na osem desiatok.

Vlečúci sa konflikt v Arakanskom štáte sa naposledy výrazne vystupňoval vlani na jeseň. Podobné útoky povstalcov vtedy mali za následok rozsiahle ťaženie ozbrojených síl proti Rohingom, kvôli tvrdosti ktorého bola mjanmarská vláda obviňovaná zo závažného porušovania ľudských práv. Z domovov zo strachu vtedy utieklo 87 000 Rohingov.

Mjanmarsko neuznáva Rohingov ako etnikum. Tvrdí, že to sú nelegálni prisťahovalci zo susedného Bangladéša, hoci žijú v krajine už po generácie. Preto príslušníkom zhruba miliónovej menšiny odmieta udeliť občianstvo a obmedzuje ich slobody. Po násilnostiach z roku 2012 boli zo svojich domovov vyhnané desaťtisíce Rohingov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.