Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2017, 07:54 Aktualizované dňa 03.09.2017 o 09:17

Severná Kórea sa chváli testom vodíkovej bomby. Pred odpálením ju kontroloval Kim

Umelo vyvolané otrasy zaznamenali seizmológovia v USA, Číne aj Južnej Kórei.

Severná Kórea sa chváli testom vodíkovej bomby. Pred odpálením ju kontroloval Kim
Zdroj: Reuters

Severná Kórea vykonala skúšku vodíkovej bomby. Oznámila to dnes severokórejská štátna televízia, podľa ktorej bol test "absolútne úspešný". Podľa oficiálneho oznámenia išlo o bombu použiteľnú do medzikontinentálnej balistickej rakety.

Severokórejská agentúra KCNA uviedla, že inšpekciu novej vodíkovej bomby vykonal krátko pred testom vodca komunistickej KĽDR Kim Čong-un.

Najskôr otrasy

Japonsko dnes ohlásilo, že Severná Kórea uskutočnila ďalší jadrový test. Najskôr v noci zaznamenali otrasy seizmologické služby v USA, Číne a Južnej Kórei.

Ide o šiesty jadrový test Severnej Kórey od roku 2006. Severokórejská televízia má o 8:30 SELČ zverejniť významnú informáciu.

"Po preverení informácií meteorologickej služby a ďalších správ vláda potvrdzuje, že Severná Kórea uskutočnila jadrový test," povedal pred novinármi japonský minister zahraničia Taró Kono. Dodal, že Tokio už protestovalo u veľvyslanectva KĽDR v Pekingu.

Zdroj: Reuters

​Päťkrát silnejšia ako Nagasaki

Japonsko test považuje za "krajne neodpustiteľný". Premiér Šinzó Abe vyhlásil ešte pred vyhodnotením otrasov, že jadrový pokus by bol úplne neprijateľný. O tom, že KĽDR vykonala jadrový pokus, už nepochybuje zrejme ani Južná Kórea.

Predseda tamojšieho parlamentného branného výboru povedal podľa zdroja agentúry Reuters, že silné otrasy, ktoré boli zaznamenané, spôsobila zrejme nálož o sile 100 kiloton, čo je päťnásobok bomby zvrhnutej v roku 1945 na Nagasaki.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.