Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2017, 16:46

Irma spustošila aj miliardárov ostrov. Branson sa zabarikádoval vo vínnej pivnici

Podnikateľ Richard Branson má obavy o svojich priateľov, ktorí sú na okolitých ostrovoch.

Irma spustošila aj miliardárov ostrov. Branson sa zabarikádoval vo vínnej pivnici
Zdroj: Reuters

Hurikán Irma počas svojho vyčíňania v Karibiku spustošil aj ostrov Necker na Britských Panenských ostrovoch, kde žije britský miliardár, dobrodruh a zakladateľ koncernu Virgin Richard Branson.

Bojí sa o priateľov

Ten so svojou rodinou a s niekoľkými návštevníkmi ostrova prečkal búrku vo vínnej pivnici. "Som rád, že môžem oznámiť, že všetci ľudia na Neckere sú v poriadku, hoci bolo viacero budov zničených," napísal Bransonov syn Sam na sociálnej sieti Instagram. "Máme obavu o našich priateľov a ostatných na susedných ostrovoch," dodal.

​Branson niekoľko hodín pred tým, než Irma ostrov zasiahla, uviedol, že sa s ostatnými pred živlom uchýli do svojej vínnej pivnice. "Je z betónu a nachádza sa pod mojím domom," vysvetlil. "Myslím, že keď vyjdeme von, že tam zostane len málo vína," dodal.

Na ostrove Necker, ktorý Bransonovi patrí, žije a pracuje približne sto ľudí. Ostrov je možné navštíviť, noc tu podľa denníka The Independent môže skupinu záujemcov vyjsť až 80-tisíc dolárov (67-tisíc eur).

Irma pokoruje rekordy

Hurikán Irma, ktorý spadá do najvyššej, piatej kategórie už viac ako 33 hodín, je podľa záznamov najdlhšie trvajúci cyklón tejto intenzity vo svete, uvádza francúzska meteorologická spoločnosť Météo France.

​Irma podľa nej prekonala aj takzvaný supertajfún Haiyan. Táto búrka v roku 2013 zasiahla Filipíny a trvala 24 hodín. Sprevádzal ju vietor s rýchlosťou 295 kilometrov za hodinu, čo je rovnako ako v prípade Irmy.

"Taká sila a taká životnosť, to je niečo nevídaného, ​​aspoň od začiatku satelitnej éry pred 50 rokmi," povedal agentúre AFP meteorológ Météo France Etienne Kapikian. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) vo štvrtok však oznámilo, že Irma zrejme ešte pred vstupom nad Floridskú pevninu cez víkend zoslabne na druhý najsilnejší stupeň.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.