Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2017, 20:22

Neuveriteľný výkon. Lietadlo v obkolesení Irmy ušlo hurikánu o minúty, zachránilo 173 ľudí

Dráma so šťastným koncom. A to najmä vďaka "neuveriteľnému výkonu" všetkých zainteresovaných.

Hurikán Irma
Zdroj: Reuters

Pustoší karibské ostrovy a mieri na USA, v ohrození je najmä Florida. Hurikán Irma dosiahol piatu, najvyššiu kategóriu. V snahe ochrániť svojich zákazníkov cestovné kancelárie organizovali lety na ohrozené ostrovy, aby ich dostali z nebezpečných oblastí.

Keď sa Irma v stredu blížila k Portoriku, jeden z posledných letov jej unikol len o niekoľko minút. Dramatickú situáciu dokumentujú snímky webu Fligt Radar 24.

Ide o let DL431 spoločnosti Delta AirLines z New Yorku do portorického hlavného mesta San Juan, ktorý mal evakuovať ľudí predtým, ako uzavrú letisko. A to aj napriek tomu, že všetky ostatné lety to vzdali. V ten istý čas sa minimálne tri iné lety rozhodli v San Juane radšej nepristávať a otočili sa.

Zdroj: Flight Radar 24

​Dráma so šťastným koncom

Jason Rabinowitz, ktorý sa zaoberá letectvom, let DL431 sledoval a na Twitteri napísal: "Skutočne chceš letieť do San Juanu počas hurikánu piatej kategórie, DL431? Všetci ostatní to otočili."

Dráma mala šťastný koniec. A to najmä vďaka "neuveriteľnému výkonu" meteorológov, dispečerov, pilotov, palubného personálu a pozemnej posádky spoločnosti Delta AirLines, píše Fligt Radar 24 v blogu.

Lietadlo bolo za menej ako 50 minút v San Juane pripravené na opätovné vzlietnutie. Po odlete, už pod označením DL302, sa "prešmyklo" medzerou medzi vonkajším pásmom Irmy a jadrom búrky, čo mu umožnilo relatívne pokojný prelet, upozorňuje The Washington Post.

Spiatočný let v New Yorku úspešne pristál 30 minút pred plánovaným termínom a zo San Juanu odviezol 173 ľudí, informuje Huffington Post. "Úžasná práca," komentoval po úspechu Rabinowitz. 

"Najlepší meteorologický tím v odvetví"

Pre fanúšikov letectva bol výkon posádky lietadla a ich kolegov na zemi na okraji rekordného hurikánu Irma s vetrami s rýchlosťou 295 km/h nevídaným počinom.

"Náš meteorologický tím je najlepší v odvetví," povedal Erik Snell, viceprezident operačného a zákazníckeho centra spoločnosti Delta.

"Pozorne sa pozreli na údaje o počasí a trase búrky a spolupracovali s letovou posádkou a dispečerom, aby sa dohodli, či je to bezpečné. A naše letové a pozemné posádky boli neuveriteľné vo svojej snahe rýchlo a bezpečne otočiť lietadlo," dodal Snell.

Po odlete letu DL302 bolo letisko uzavreté a podmienky sa v San Juane začali zhoršovať, vyčíňal tam vietor s rýchlosťou v nárazoch 100 km/h. Na ostrove Cilebra, ktorý je vzdialený len 27 km od pobrežia Portorika, rýchlosť vetra dosahovala takmer 180 km/h.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.