Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2017, 15:54

Bulge. Hurikán Irma zopakoval nevídaný jav, pre ktorý v slovenčine ani nemáme výraz

Vedci majú pre tento netradičný meteorologický jav vysvetlenie.

Bulge. Hurikán Irma zopakoval nevídaný jav, pre ktorý v slovenčine ani nemáme výraz
Zdroj: Reuters

Hurikán Irma už druhýkrát spôsobil nevídaný meteorologický jav. To, čo predtým predviedol na Bahamách, teraz zopakoval na pobreží pri floridskom meste Sarasota. V oboch prípadoch zobral so sebou množstvo vody v oceáne a odkryl tak jeho dno do veľkej diaľky.  

​Tento meteorologický jav sa v angličtine nazýva "bulge", v preklade "vydutie" alebo "vyklenutie". "V slovenčine pre tento jav neexistuje výraz, pretože nemáme more," vysvetľuje pre HNonline.sk meteorologička Mariam Jarošová.

Pri Sarasote uviazli na dne oceánu, z ktorého Irma vysala všetku vodu, dva lamantíny karibské. Tieto cicavce sa podarilo zachrániť vďaka snahe viacerých miestnych obyvateľov, informuje CNN. 

Vedci majú vysvetlenie

Pred Floridou spôsobil hurikán Irma tento meteorologický jav aj na Bahamách. Prechádzku po dne oceánu natočila a zverejnila na Twitteri obyvateľka Long Islandu na týchto karibských ostrovoch. Ako sama tvrdí, vodu v oceáne nevidela ani v diaľke. 

Vedci majú pre "bulge" vysvetlenie. Výskumníčka Angela Fritz, ktorá pracuje aj pre Washington Post, hovorí, že Irma je taká silná a tlak je taký nízky, že vysaje vodu vo svojom okolí do centra búrky. Súčasťou takejto situácie je aj to, že sa mení tvar oceánu. ​

Nie je však dôvod na obavy. "Voda sa vráti na pláž v nedeľu poobede a pravdepodobne to nebude vysokou rýchlosťou ani s obrovskou silou," upokojuje vedkyňa. 

Mieri na Georgiu

Hurikán Irma zoslabol dnes pri prechode americkým štátom Florida v smere na južnú časť štátu Georgia na tropickú búrku.

Búrku sprevádzal dnes ráno miestneho času vietor s rýchlosťou 110 kilometrov za hodinu, čo sa stále blížilo sile hurikánu. Národné centrum pre hurikány (NHC) v Miami však predpovedá, že do utorkového popoludnia zoslabne na tropickú tlakovú níž.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.