TASR/AP
StoryEditor

Británia mieri do zimy ako z nočnej mory. Milióny sa budú musieť rozhodnúť, či budú jesť alebo kúriť

02.10.2021, 11:26
Autor:
ČTKČTK
V čase stupňujúcich sa problémov sa rozhodla Johnsonova vláda o bezprecedentný škrt sociálnych dávok.

Dlhé rady pred čerpacími stanicami. Bitky panikáriacich vodičov, ktorým pred očami dochádzajú zásoby benzínu. Vojaci rozmiestnení po celej krajine, aby pomáhali pri distribúcii pohonných hmôt. A na pozadí pokračujúca pandémia choroby covid-19, potraviny hnijúce na poliach a rodiny prepadajúce sa do biedy. Toto je Británia v roku 2021, napísal spravodajský server The New York Times.

Ešte pred nedávnom, keď premiér Boris Johnson zrušil v júli všetky protipandemické opatrenia, bola nálada po celej krajine primerane optimistická.

Radosť netrvala dlho

Úspešná očkovacia kampaň konečne obnovila milovanú slobodu každodenného života - návštevy rodín a priateľov, stretávanie sa známymi a zoznamovanie s neznámymi ľuďmi, posedenie v kaviarňach a reštauráciách.

Počty nakazených síce ďalej rástli, ale bilancia hospitalizovaných a mŕtvych podstatne klesla. Zdalo sa, že celá táto nočná mora už skončila. Ale posledných niekoľko týždňov akýkoľvek pocit normálnosti znova zahnalo.

Dramatická palivová kríza, ktorú do značnej miery spôsobil nedostatok vodičov nákladných automobilov, kvôli ktorej na jej vrchole musela zatvoriť zhruba tretina všetkých čerpacích staníc, najviac bije do očí.

Súbeh rôznych problémov - globálny nedostatok benzínu, stúpajúce ceny energií a potravín, problémy dodávateľských reťazcov a rozhodnutie konzervatívcov zoškrtať sociálne dávky - vrhá na budúcnosť Británie temný tieň. Dokonca aj Boris Johnson, známy svojím neobmedzeným optimizmom a žoviálnosťou, má problém túto situáciu nejako zľahčiť.

Chýbajú pracovníci

Panika minulých týždňov, ktorá vyvolala staré spomienky na búrlivý koniec 70. rokov 20. storočia, nebola nijako nečakaná. Po mnoho mesiacov vedúci predstavitelia priemyselných odvetví v rámci celého hospodárstva varovali pred chronickým nedostatkom pracovných síl. Nielen vodičov nákladných automobilov, ale aj zberačov ovocia, mäsiarov, čašníkov či zamestnancov v zdravotníctve.

Známky narušených dodávateľských reťazcov a ich vplyvu na podnikanie sú všade: prázdne regály v supermarketoch, potraviny kaziace sa na poliach, čím ďalej tým viac vývesiek upozorňujúcich na voľné pracovné miesta vo výkladoch obchodov a reštaurácií. Spracovatelia mäsa dokonca vyzvali vládu, aby im dovolila najímať väzňov.

Všetko začalo brexitom

Jednou z hlavných príčin tejto ošemetnej situácie je brexit, alebo prinajmenšom spôsob, ako sa k nemu vláda postavila. Británia preťahovala odchod z EÚ, ktorý sa odohral bez akejkoľvek skutočnej snahy Borisa Johnsona zabezpečiť hladký prechod.

To viedlo k exodusu európskych pracovníkov, čo potom ešte posilnila pandémia. Od júla 2019 do septembra 2020 odišlo z Británie až 1,3 milióna cudzincov.

Napriek tomu aj v čase, keď už začalo byť jasné, že Británia čelí zásadnému nedostatku pracovných síl, odmietli konzervatívci reagovať. Viedli prázdne politické reči a všetko označovali za "vykonštruovanú situáciu". Vykrúcal sa a ubezpečovali verejnosť, že sa nie je čoho obávať.

A keď si uvedomili, že majú možnosť svoju nedbalosť vydávať za láskavosť, začali tvrdiť, že dôvodom ich neschopnosti konať bola vlastne snaha prinútiť spoločnosti, aby platili viac britským zamestnancom, namiesto toho, aby sa spoliehali na lacnú zahraničné silu.

Vládny alibizmus

Toto alibi pre nečinnosť je nepresvedčivé. Napríklad v Holandsku zlepšil nový zákon platobné a pracovné podmienky pre vodičov nákladných vozidiel. V Británii zostávajú podmienky medzi najhoršími v Európe. A ponuka vlády v podobe 5000 dočasných víz pre vodičov z krajín EÚ, prišla príliš neskoro a v nedostatočnej forme.

​Namiesto vyšších miezd sa britská verejnosť zatiaľ stretla len s vyššími cenami. Inflácia rastie rýchlejšie než kedykoľvek od roku 1997. Globálne stúpajúca cena pohonných hmôt ďalej zaťažuje životy ľudí a energie v Británii sú drahšie než kdekoľvek inde v Európe.

Kritická bude zima

Zatiaľ čo iné vlády, napríklad v Španielsku a Taliansku, sa postarali, aby boli rodiny v núdzi chránené pred rastúcimi nákladmi, konzervatívci takúto zhovievavosť neprejavili. Tri milióny domácností v Británii už žijú v "palivovej biede", kedy sa musia rozhodovať, či budú v zime kúriť alebo jesť.

Očakáva sa, že potom, čo konzervatívci tento mesiac zvýšia hornú hranicu cien energií, tento počet stúpne o ďalšieho pol milióna.

Napriek tomu Boris Johnson tvrdí, že dodal britskému konzervativizmu vľúdnejšiu tvár. Zanietene hovorí o zvyšovaní úrovne a "naštartovaní" komunít, ktoré zostávajú pozadu. Ale správanie jeho vlády tomu nezodpovedá.

Johnson škrtá sociálne dávky

K poslednému septembru ukončila program, ktorý kompenzoval ľuďom až 80 percent strát príjmov počas pandémie. A šiesteho októbra znížia konzervatívci britskú všeobecnú sociálnu dávku, takzvaný Universal Credit, o 20 libier týždenne - a to v čase, keď je na nej závislých viac ľudí ako kedykoľvek predtým.

Ide o najväčšie jednotlivé znížení sociálnych dávok v britských dejinách a odhaduje sa, že ďalšieho pol milióna ľudí posunie pod hranicu biedy - a to vrátane 200-tisíc detí. Novo predstavený fond pomoci v čase zimnej núdze v hodnote 500 miliónov libier len ťažko zmierni následky dvanásťnásobne vysokého škrtu

Ale Boris Johnson s najväčšou pravdepodobnosťou neponesie následky svojich krokov. Jeho vláda, opierajúca sa o pohodlnú väčšinu, zostáva v bezpečí.

Navyše on sám vie majstrovsky využívať krízy čoby nové príležitosti. Dokáže sa prispôsobiť a nenechať zaťažovať zmyslom pre zodpovednosť alebo poctivosť, preto sa mu v nepriaznivých podmienkach darí. Zvyšok krajiny už také šťastie mať nebude.

01 - Modified: 2021-09-26 13:47:06 - Feat.: 0 - Title: Veľký obrat v Británii. Kríza donútila Johnsonovu vládu, aby ponúkla tisíce dočasných víz 02 - Modified: 2021-09-28 14:21:57 - Feat.: 0 - Title: Radíme si, kde zohnať benzín. Európania sú z miestnej úrovne v šoku, popisuje stav v Británii Češka 03 - Modified: 2021-09-29 19:36:15 - Feat.: 0 - Title: Kríza v Británii: Vláda vyslala do ulíc rezervnú flotilu cisterien, nasadia aj vojakov
01 - Modified: 2022-08-18 12:21:51 - Feat.: - Title: V Británii štrajkuje 45-tisíc železničiarov, polovica tratí bude dnes a v sobotu zatvorená 02 - Modified: 2022-08-18 13:00:00 - Feat.: - Title: Inflácia v Británii prekonáva maximá 03 - Modified: 2022-08-18 13:27:18 - Feat.: - Title: Inflácia v Británii prekonáva maximá 04 - Modified: 2022-08-17 11:00:00 - Feat.: - Title: Videl som svoje kosti cez zatvorené očné viečka. Atómoví veteráni prehovorili o testoch jadrových bômb 05 - Modified: 2022-08-16 05:00:00 - Feat.: - Title: Táto krajina ako prvá schválila vakcínu proti variantu omikron
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. august 2022 10:50