Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2017, 08:05

Grécky premiér Tsipras: Ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom by bolo chybou

Merkelová sa nedávno vyjadrila, že nepočíta s členstvom Turecka v Únii.

Grécky premiér Tsipras: Ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom by bolo chybou
Zdroj: Reuters

Ukončenie prístupových rozhovorov Európskej únie (EÚ) s Tureckom, ako to navrhuje nemecká kancelárka Angela Merkelová, by bolo podľa gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa "taktickou a strategickou chybou". Informovala o tom agentúra AP.

"Je nesprávne zatvoriť Turecku dvere a zastaviť tak jeho perspektívu vstúpiť do EÚ," vyhlásil v nedeľu na tlačovej konferencii počas Medzinárodného veľtrhu v Solúne Tsipras. Grécky premiér je presvedčený, že angažovanosť Únie voči Turecku by mala pokračovať, a to i napriek autoritárskym sklonom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Tsipras naznačil, že Erdogan by v skutočnosti ukončenie dialógu privítal, pretože by nebol nútený realizovať "potrebnú demokratizáciu krajiny", čo je jednou z podmienok vstupu Ankary do EÚ.

Merkelová sa nedávno vyjadrila, že nepočíta s členstvom Turecka v Únii.

Turecko začalo rokovania o členstve v EÚ v roku 2005, prístupové rozhovory sa však ocitli na bode mrazu aj napriek tomu, že Únia začiatkom minulého roka prisľúbila, že ich urýchli, ak vláda v Ankare zastaví masívny tok migrantov do Európy.

K zmene postoja EÚ došlo po neúspešnom vojenskom prevrate v Turecku v júli 2016. Následné autoritárske sklony prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jeho konfrontačný tón s niektorými členmi EÚ, zatýkanie členov opozície, predstaviteľov domácich aj európskych médií a občianskych hnutí a rozsiahle čistky v štátnom aparáte vyvolali v Bruseli obavy, či Ankara dokáže dodržiavať a rešpektovať ľudské práva a princípy právneho štátu, čiže hodnoty, na ktorých je založená EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.