Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2017, 00:00

Hurikán má silu tisíc atómoviek

Aj Európa má problémy s počasím a možno horšie ako v USA, hovorí meteorológ Petr Dvořák.

Hurikán má silu tisíc atómoviek
Zdroj: Reuters

Obyvatelia texaského Houstonu sa spamätávajú z hurikánu Harvey a v plnej pohotovosti sú ľudia na Karibských ostrovoch a Floride, kde zúri Irma. Čo sa tento rok deje s počasím, že jeden tropický cyklón strieda iný? A nedostanú sa nakoniec do Európy? „Nedeje sa nič neobvyklé. S hurikánmi tu žijeme, pokiaľ až ľudská pamäť siaha,“ upokojuje situáciu meteorológ Petr Dvořák. Európu skôr potrápi sucho a kolísanie počasia.

Čím to je, že je tento rok toľko hurikánov a sú ničivejšie?
Hurikánov je v Karibiku asi pätnásť ročne, posledné roky výrazne menej. Vznikajú v tropických vodách a spôsobujú ich vysoké povrchové teploty vôd v Atlantiku. Teplo je v tomto prípade zdrojom energie a pohonným motorom, morská voda musí byť ohriata aspoň na 27 stupňov Celzia. A v Karibiku to mohlo byť tento rok aj nad 30 °C. Voda sa potom rýchlo odparí, para vystupuje do výšky, pričom sa ochladí. Premení sa na kvapôčky vody a súčasne sa uvoľňuje veľké množstvo tepla.


Prečo hurikány najviac trápia oblasť Malých Antíl, Floridu alebo Portoriko?
Atlantik je náchylný na vznik hurikánov, pretože tam zasahuje teplý Golfský prúd. Avšak hurikány sa formujú aj v Tichom alebo v Indickom oceáne. A keď je leto na južnej pologuli, tvoria sa napríklad v regióne Madagaskaru. V Tichomorí hovoríme o tajfúne, na juhu Ázie je to cyklón.


No v poslednom čase žiadny nezničil krajinu tak ako Harvey v Houstone.
Ten, ktorý sa dostal do Houstonu, zostal v tejto oblasti niekoľko dní, pretože jeho postup bol zablokovaný tamojšou tlakovou výšou. Keď hurikán zostane takýmto spôsobom na mieste, vypadávajú z neho zrážky, ktoré spôsobujú povodne.


Ako živel vzniká?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.