13.09.2017, 07:53

Spojené štáty sú viac oligarchiou než demokraciou. Exprezident Carter vystavil Trumpa silnej kritike

Podľa bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera sú Spojené štáty "viac oligarchiou než demokraciou."

Spojené štáty sú viac oligarchiou než demokraciou. Exprezident Carter vystavil Trumpa silnej kritike
Zdroj: TASR/AP

Súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa označil na utorkovom výročnom prejave vo svojom inštitúte Carter Center v Atlante za sklamanie na svetovej politickej scéne. "Udržujte mier, presadzujte ľudské práva a hovorte pravdu," poradil podľa agentúry AP Carter terajšiemu nájomníkovi Bieleho domu.

Carter sa domnieva, že by Trump mal otvorene hovoriť so Severnou Kóreu o mierovej zmluve skôr ako jej hroziť. "Ak by som do Pchjongjangu nešiel sám, poslal by som tam svojho najlepšieho človeka," povedal Carter a dodal, že on bol v KĽDR trikrát.

Člen Demokratickej strany a 39. prezident Spojených štátov podľa svojich slov nedúfa, že jeho republikánsky nástupca v úrade alebo členovia jeho rodiny sprostredkujú mier medzi Izraelom a Palestínčanmi. Nemyslí si, že prídu s riešením, ktoré bude spravodlivé voči Palestínčanom.

Trump sa odklonil od dlhodobej pozície USA, ktorá presadzovala existenciu dvoch samostatných štátov Izraela a Palestíny.

Na Blízky východ poslal vyjednávať o obnovenie mierových rozhovorov svojho zaťa Jareda Kushnera, ktorý sa hlási k ortodoxnému judaizmu.

92-ročný Carter je druhým najstarším žijúcim americkým prezidentom a štvrtým najdlhšie žijúcim prezidentom v histórii. O rok starší je George Bush starší. Prezidentom USA bol Carter v rokoch 1977 až 1981. V roku 2002 získal za svoje aktivity na poli ľudských práv Nobelovu cenu mieru.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.