13.09.2017, 10:57

Juncker v prejave o stave Únie: Slováci musia mať rovnaké množstvo rýb v rybích prstoch

Dvojakú kvalitu potravín podľa neho už teraz právo Únie zakazuje, a je preto potrebné zabezpečiť, aby bola skutočne vykorenená.

Juncker v prejave o stave Únie: Slováci musia mať rovnaké množstvo rýb v rybích prstoch
Zdroj: TASR/AP

Prax dvojakej kvality potravín nie je v Európskej únii prípustná, vyhlásil dnes v europarlamente predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Slováci musia mať podľa neho rovnaké množstvo rýb v rybích prstoch, Česi v čokoláde rovnako kakaa a Maďari rovnako mäsa v mäsových výrobkoch ako ktokoľvek iný v EÚ.

Juncker problém, na ktorý Slováci a Česi v EÚ opakovane upozorňujú, spomenul vo svojom tohtoročnom prejave o stave Únie, prednesenom v polovici funkčného obdobia jeho komisie.

"Nemôžem prijať, že ľudia v strednej a východnej Európe kupujú výrobky nižšej kvality v rovnakých obaloch a s rovnakým označením ako tie predávané v iných krajinách," vyhlásil šéf komisie.

Podobné veci podľa neho už teraz právo Únie zakazuje, a je preto potrebné zabezpečiť, aby národné úrady mohli tieto praktiky skutočne vykoreniť.

Premiér Robert Fico sa s Junckerom stretol kvôli dvojakej kvalite potravín koncom júla v Bruseli. Fico prisľúbil túto situáciu riešiť v polovici júla počas rokovania krajín V4, ktoré sú nerovnými produktmi takisto postihnuté. 

"Nepáči sa mi, že by mal byť niekto občanom druhej kategórie. Komisia na tomto probléme pracuje a snaží sa ho vyriešiť," skonštatoval vtedy stroho Juncker.

Fico naopak ocenil, že sa téma rieši na najvyšších miestach a že predseda komisie uznal, že tu tento problém reálne je. "Mám radosť z toho, že prichádzajú prvé dobré správy aj od výrobcov, ktorí sa sami rozhodli, že zmenia svoje postoje," zhodnotil predseda vlády.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.