Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2017, 15:23

Grécko bojuje s ekologickou katastrofou. Populárne aténske pláže ohrozuje ropná škvrna

Ľudia na kedysi výstavných plážach nachádzajú čiernu hladinu a mŕtve zvieratá.

Grécko bojuje s ekologickou katastrofou. Populárne aténske pláže ohrozuje ropná škvrna
Zdroj: Reuters

Ropná škvrna, ktorá vznikla po nedeľňajšej nehode malého gréckeho tankera, sa šíri a ohrozuje najobľúbenejšie pláže Atén. Uviedol to dnes spravodajský portál BBC. Tanker prepravujúci 2500 ton ropy sa zo zatiaľ neznámych dôvodov potopil pri ostrove Salamina. Ropná škvrna znečistila okolité pláže, grécki predstavitelia ale boli presvedčení, že sa podarí postup škvrny k Aténam zastaviť.

Po piatich dňoch však škvrna dospela k letovisku Glyfada, vzdialenému asi pol hodiny od Atén. Miestnym populárnym plážam hrozí, že ich pokryje lepkavá čierna tekutina.

Ekologické organizácie obviňujú úrady, že na haváriu nedostatočne reagovali, takže sa vymkla kontrole. Pobrežná stráž uviedla, že vrak bol v utorok utesnený a odvtedy z neho nič neuniká.

"(Ropa) unikla v blízkosti najväčšieho prístavu krajiny (Pireus), kilometre ďaleko od operačného strediska ministerstva, ktoré je poverené riešením takých katastrof," uviedol predstaviteľ gréckej pobočky hnutia Greenpeace Dimitris Ibrahim.

Grécka pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) vyjadrila rozhorčenie nad tým, že "krajina s intenzívnou tankerovou dopravou nie je schopná ochrániť svoje pláže po nehode pôvodne malého rozsahu".

"Nikto si nemyslel, že tá škvrna by k nám mohla dospieť," vyhlásil starosta Glyfada.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.