15.09.2017, 17:22

VIDEO: Manévre ZAPAD 2017 majú prvú obeť. Moskva môže z arzenálu odpísať strategický bombardér

Ruský bombardér Tu-22M3, ktorý sa mal zúčastniť rusko-bieloruského cvičenia ZAPAD 2017, počas štartu na základni Šajkovka pri Kaluge vyšiel z dráhy.

VIDEO: Manévre ZAPAD 2017 majú prvú obeť. Moskva môže z arzenálu odpísať strategický bombardér
Zdroj: Reuters

Posádka vyviazla bez zranení, ale diaľkový bombardér bol neopraviteľne poškodený. Oznámil to dnes ruský denník Izvestija. Nehoda sa stala ešte počas štvrtkovej noci, kedy sa rusko-bieloruské manévre iba začínali.

Podľa televízie Ren TV si stroj pri vyjdení z dráhy natoľko rozbil podvozok, že došlo aj k poškodeniu trupu. Príčiny nehody sa vyšetrujú, sprvu sa hovorilo o technickej poruche.

Bombardéry Tu-22M3 nasadilo Rusko do krátkej vojny s Gruzínskom o Južné Osetsko v auguste 2008, keď gruzínska obrana jeden stroj zostrelila. Teraz ho používa aj počas ťaženia v Sýrii pri náletoch vedených z ruských letísk.

​Lietadlo s meniteľnou šípovitosťou krídel, označované v kóde NATO Backfire, bolo pôvodne vyvinuté koncom 60. rokov primárne k útokom na americké lietadlové lode a pozemné ciele v Európe. Môže niesť ako klasické bomby, tak i riadené strely. V minulosti boli tieto bombardéry nasadené aj vo vojne v Afganistane a v Čečensku v 80., respektíve 90. rokoch.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.