Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2017, 00:00

Vyčíňanie hurikánu Irma je vidieť aj z vesmíru, zelené ostrovy zhnedli

Ostrovy, ktoré boli predtým sýto zelené, sú dnes hnedé. Vegetáciu zlikvidovali prudké víchrice a spŕšky slanej morskej vody.

Vyčíňanie hurikánu Irma je vidieť aj z vesmíru, zelené ostrovy zhnedli
Zdroj: NASA

Skazu na Britských Panenských ostrovoch, Barbude a Antigue zaznamenali družice Lands 8, Terra a Aqua. Irma touto časťou Karibiku prešla 6. septembra, kedy bola hurikánom piatej kategórie s rýchlosťou vetra 295 kilometrov za hodinu. NASA pre porovnanie ponúka fotografie z 25. augusta a 10. septembra, kedy sa mraky nad Karibikom rozostúpili.

Zdroj: NASA

"Najväčšou zmenou je sfarbenie krajiny. Svieža zelená tropická vegetácia môže byť zničená silným vetrom, takže družice vidia viac hnedej holej pôdy alebo morskou vodou, ktorá sa dostala na vegetáciu pri silnom vetre, vysušila listy na stromoch a tie zhnedli," komentuje fotografie meteorologička Marie Odstrčilová.

Na ostrovoch Svätý Martin, Barbuda, Anguilla a na Panenských ostrovoch je teraz nedostatok potravín a pitnej vody.

Mnohí sa sťažujú na raketový rast cien nedostatkových základných tovarov, veľkým problémom je rabovanie. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu sľúbil, že na Svätý Martin príde 3 000 príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí majú prispieť k obnoveniu pokoja.

Zdroj: NASA

​Agentúry AP a Reuters zverejnili letecké snímky dokazujúce, ako Irma spustošila súostrovia Florida Keys. Na fotkách sú vidieť jachty a člny pohádzané ako hračky po pobreží, strhané strechy a zdemolované domy. Niektorí evakuovaní obyvatelia ostrovov sa stále nedostali k svojim domovom kvôli obavám o bezpečnosť mostov.

Irma spôsobila jeden z najväčších výpadkov prúdu v americkej histórii - o elektrinu pripravila až 13 miliónov obyvateľov štátov Florida a Georgia. Obyvatelia subtropickej Floridy, kam sa po prechode búrky vrátilo obvyklé teplo, vlhko a hmyz, netrpezlivo čakajú na chvíľu, kedy budú môcť opäť používať svetlo, chladničky či klimatizáciu.

Na opravách zničeného elektrického vedenia či transformátorov pracuje viac ako 50 000 technikov, z ktorých niektorí prišli až z Kalifornie či Kanady.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.