Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2017, 21:55

"Kremeľ nacvičuje útok na Západ." Litovská prezidentka nekompromisne kritizovala ruské manévre

Litovskej hlave štátu prekáža obrie rusko-bieloruské cvičenie.

"Kremeľ nacvičuje útok na Západ." Litovská prezidentka nekompromisne kritizovala ruské manévre
Zdroj: Reuters

Za nácvik útoku na západných susedov Ruska dnes v prejave pred Valným zhromaždením OSN označila rusko-bieloruské manévre Západ 2017 litovská prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

Ruská delegácia ešte pred jej prejavom opustila sálu. Na hraniciach s pobaltskými štátmi a Poľskom sa okolo 100-tisíc ruských vojakov cvičí v útočných manévroch Západ 2017, povedala prezidentka o vojenskom cvičení, ktorého sa podľa ruských zdrojov zúčastňuje 12 700 vojakov.

Scenár útoku

Ako pobaltské krajiny, tak štáty NATO označujú scenár manévrov za neprehľadný a ruské počty spochybňujú. Grybauskaitéová v nekompromisne formulovanom prejave povedala, že "Kremeľ nacvičuje scenár útoku na svojich susedov, scenár útoku na Západ".

Manévre sú podľa nej súčasťou informačnej vojny, ktorá má v Európe šíriť neistotu a strach. "Cvičenie je jedným zo symptómov neschopnosti Kremľa ovládnuť svoju nenávisť voči Západu," varovala litovská prezidentka.

Miešanie do volieb

Ešte pred začatím jej prejavu prítomní ruskí diplomati opustili na protest rokovaciu sálu. Grybauskaitéová im odkázala, že ich krajina "sa mieša do organizovania volieb, organizuje kybernetické útoky a šíri falošné správy a destabilizujúcu propagandu".

"Vydieranie si Rusko vybralo ako dlhodobý nástroj svojej politiky," povedala prezidentka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.