Reuters
StoryEditor

Žiletky a biely prášok. Merkelová a ďalší špičkoví nemeckí politici dostali výhražné listy

21.09.2017, 21:08
Autor:
TASRTASR
Listy písané v arabskom jazyku, avšak s chybami, boli adresované na súkromné adresy politikov.

Viacerí poprední nemeckí politici dostali podľa informácií Severonemeckého a Západonemeckého rozhlasu (NDR, WDR) výhražné listy v obálkach s neznámym bielym práškom a žiletkami.

Chybná arabčina

Listy písané v arabskom jazyku, avšak s chybami, boli adresované na súkromné adresy politikov vrátane bavorského krajinského premiéra a predsedu Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Horsta Seehofera, volebnej líderky nemeckých zelených Katrin Göringovej-Eckhardtovej či známeho predstaviteľa opozičnej strany Ľavica Gregora Gysiho.

Práve posledne menovaný pre NDR a WDR uviedol, že ak má ísť o hrozbu, čo predpokladá, znepokojuje ho len otázka, odkiaľ odosielatelia poznajú súkromné adresy politikov.

Podobný list doručili domov aj spolkovej kancelárke Angele Merkelovej, čo však hovorca vlády v Berlíne s odvolaním sa na bezpečnostné dôvody odmietol potvrdiť alebo dementovať.

Listy opečiatkovali zrejme v listovom centre 58 v Hagene v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Informácie priniesol prvý program verejnoprávnej nemeckej televízie ARD.

Podozriví sú ultrapravičiari

Prvé poznatky naznačujú, že bielym práškom by mal byť neškodný uhličitan sodný známy pod názvom sóda.

V texte listu, ktorý aktuálne analyzujú odborníci, sa spomína "Nemecké salafistické spoločenstvo". Autori v ňom varujú pred dotykom s vražedným, životunebezpečným obsahom. Písomnosti, ktorých obsah je formulovaný chybnou arabčinou, sú podpísané "Alláhu akbar", teda pozdravom, ktorý nezriedka používajú teroristi a ktorý v preklade znamená Boh je veľký.

Zatiaľ nie je jasné, či listy majú islamistické alebo vôbec nejaké teroristické pozadie. Podľa niektorých z príjemcov jestvuje istá pravdepodobnosť, že napriek použitému arabskému jazyku boli za odoslaním písomnosti ultrapravičiari.

Gesine Lötschová zo strany Ľavica upozornila zasa na fakt, že odoslanie listov krátko pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Nemecku naznačuje, že autori by chceli získať pre seba viac pozornosti verejnosti.

Kauzu vyšetruje Krajinský kriminálny úrad v Berlíne za účasti Spolkového kriminálneho úradu.

01 - Modified: 2023-12-08 14:19:52 - Feat.: - Title: V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená 02 - Modified: 2023-12-08 13:19:52 - Feat.: - Title: Úrad na ochranu ústavy v Sasku klasifikoval Alternatívu pre Nemecko ako extrémistickú stranu 03 - Modified: 2023-12-08 08:28:57 - Feat.: - Title: Inflácia v Nemecku v novembri spomalila, energie boli lacnejšie 04 - Modified: 2023-12-08 06:58:26 - Feat.: - Title: Kancelár Scholz na úvod Chanuky vyzval na spolupatričnosť so židmi v Nemecku 05 - Modified: 2023-12-08 06:45:10 - Feat.: - Title: Nemecko predĺži kontroly na hraniciach s Poľskom, Českom a Švajčiarskom o dva mesiace
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. december 2023 00:44