Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2017, 18:21

Hurikán Irma zvalil "Mesačný strom", ktorý bol na misii Apollo

Experti považovali semienka z roku 1971 nepoužiteľné pre experimenty, ale stromy aj tak narástli.

Hurikán Irma zvalil "Mesačný strom", ktorý bol na misii Apollo
Zdroj: NASA/Reuters

Vietor sprevádzajúci hurikán Irma zvalil začiatkom tohto mesiaca strom, ktorý ešte ako maličké semienko krúžil okolo Mesiaca počas misie Apollo 14 v roku 1971 a neskôr rástol v Návštevníckom centre Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida. Napísala to dnes tlačová agentúra AP s odvolaním sa na denník Florida Today.

Denník informoval, že platan známy ako "Mesačný strom" zvalil vietor pri hurikáne.

V roku 1971 astronaut Stuart Roosa z misie Apollo 14 vzal do vesmíru stovky semien stromov. Keď sa vrátili na Zem, nehoda spôsobila, že semienka boli vystavené vákuu. Experti ich preto považovali za nepoužiteľné pre experimenty, ale stromy aj tak narástli.

V správe amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa uvádza, že stromy boli zasadené po celej krajine na oslavu 200. narodenín krajiny, hoci ich lokality neboli presne zaznamenané.

Návštevnícke centrum informovalo, že duch Mesačného stromu stále žije, pričom centrum naďalej prináša verejnosti príbeh NASA a jeho skúmania vesmíru.

NASA analýzou zistila, že vietor počas Irmy dosahoval v Kennedyho vesmírnom stredisku rýchlosť 151 kilometrov za hodinu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.