Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2017, 10:05

Facebook pomôže s vyšetrovaním ovplyvňovania prezidentských volieb

Americká sociálna sieť posunie Kongresu dáta potrebné pre vyšetrovanie ovplyvňovania prezidentských volieb Ruskom.

Facebook pomôže s vyšetrovaním ovplyvňovania prezidentských volieb
Zdroj: Reuters

Sociálna sieť Facebook odovzdá dnes americkému Kongresu kópie asi 3-tisíc inzerátov s politickým obsahom, ktoré boli údajne zaplatené z Ruska niekoľko mesiacov pred vlaňajšími voľbami prezidenta USA. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ako potvrdili zdroje Facebooku, materiály budú zaslané osobitným vyšetrovacím komisiám Senátu a Snemovne reprezentantov, ako aj právnemu výboru Senátu. Facebook by im mal poskytnúť aj údaje o výške platieb za tieto komerčné oznámenia a o ich cieľovej skupine.

Facebook bude spolupracovať s Kongresom

Spoločnosť Facebook predtým rovnaké informácie poskytla úradu špeciálneho prokurátora Roberta Muellera, ktorý vedie vyšetrovanie v súvislosti s podozreniami o snahách Ruska ovplyvniť výsledky posledných prezidentských volieb v USA.

Alex Stamos, ktorý v spoločnosti Facebook zodpovedá za bezpečnosť sietí, začiatkom septembra vyhlásil, že v období pred prezidentskými voľbami v USA istá ruská štruktúra vynaložila 100-tisíc dolárov za umiestnenie tisícov reklamných oznámení politického charakteru na Facebooku, a to prostredníctvom vytvorenia približne 450 falošných užívateľských kont a stránok.

Dôkazy o platení reklamy Rusmi

Z analýzy, ktorú si urobil Facebook, podľa Stamosa vyplýva, že od júna 2015 do mája 2017 boli tieto účty navzájom prepojené a spravované boli podľa všetkého z Ruska.

Reuters spresnil, že spomínané reklamy prichádzali z účtov prepojených so spoločnosťou Internet Research Agency, známou v komunite aj pod názvom Trolovia z Oľgina. Ide o spoločnosť sídliacu v Petrohrade, ktorá na internete koná v prospech ruskej vlády.

Údaje Facebooku budú vyšetrovať.

V druhej polovici septembra vedenie Facebooku oznámilo, že sa rozhodlo poskytnúť svoje zistenia Kongresu, a to v celom ich rozsahu, dodala agentúra AP. Následne spoločnosť Twitter oznámila, že objavila správy napojené na spomínané facebookové účty.

Výbory na kontrolu tajných služieb Snemovne reprezentantov a Senátu následne vyzvali Twitter, Facebook i Google, aby v celej záležitosti verejne vypovedali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.