Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2017, 09:40

Slovák priamo z Las Vegas: zaviedli tu prísne opatrenia. Pred hotelmi sa tvoria rady

V Las Vegas sú po streľbe sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Streľba v Las Vegas
Zdroj: Reuters

Situácia v americkom Las Vegas sa po nedeľnom tragickom útoku pomaly normalizuje. V uliciach hliadkuje viac policajtov a pred hotelmi na najväčšom bulváre Strip sú bezpečnostné kontroly, ktoré tam dovtedy neboli. Povedal to Slovák Peter Hegeduš, ktorý je v Las Vegas na dvojtýždňovom pobyte. 

„Pred hotelmi sa vytvárajú rady ľudí, ktorým kontrolujú batožinu. Ubytovaní musia prejsť detektorom kovov,“ uviedol Hegeduš, ktorý býva v hoteli Wynn. Ten sa nachádza na Strip, no na opačnej strane, ako je hotel Mandalay Bay, pri ktorom bola streľba.

Ľudia si pomáhajú, ako sa dá

„Okolie hotela Mandalay Bay uzavreli. Na veľkých billboardoch pred najväčšími hotelmi sú podporné vyjadrenia, výzvy na darovanie krvi a informácie pre pozostalých obetí útokov. Každých 100 metrov hliadkujú skupiny policajtov. Ľudia sa pri nich zastavujú, podávajú im ruky, ďakujú. Dokonca jedna pani im darovala aj veľké balenie vody,“ konštatoval Hegeduš.

Počas tragického útoku nebol na mieste činu. Mal v pláne navštíviť inú akciu, ktorú však pre tragédiu zrušili. „Došla mi správa o zrušení akcie, a tak som sa dozvedel o útoku. Sledoval som dianie v televízii a na sociálnych sieťach. Spočiatku sa šírili informácie o útokoch vo viacerých hoteloch, ale tie neboli pravdivé. Nemal som obavy o svoju bezpečnosť,“ dodal Hegeduš.

Páchateľ bol milionár

Na najmenej 59 mŕtvych a 527 zranených stúpol počet obetí nedeľnej streľby na mnohotisícové publikum koncertu v Las Vegas. Oznámil to miestny šerif Joe Lombardo. Páchateľom najhoršieho masakru v dejinách USA bol 64-ročný multimilionár Stephen Craig Paddock.

Páchateľ najhoršieho masakru svojho druhu na území USA zarobil väčšinu svojich peňazí investovaním do nehnuteľností. Robil tiež dlhé roky účtovníka, uviedol jeho brat, ktorý nevie o tom, že by mal v nedávnej minulosti nejaké finančné problémy. Od kasín dostával často zadarmo izby a jedlá. Jeho majetok bol podľa brata značný a staral sa o nehnuteľnosti členov rodiny.

Vlastnil množstvo munície

Paddock v nedeľu o 22.08 h miestneho času spustil z okna svojej izby na 32. poschodí hotela Mandalay Bay na rušnom bulvári Las Vegas Strip streľbu do návštevníkov festivalu country hudby. Na koncerte v blízkosti hotela bolo zhruba 22.000 ľudí. Paddock sa ešte pred príchodom špeciálneho komanda zastrelil.

Polícia zaistila v hotelovej izbe, z ktorej strieľal 23 strelných zbraní. V Paddockovom dome v zhruba 120 kilometrov vzdialenom mestečku Mesquite zaistila ďalších 19, takisto výbušniny a muníciu. V jeho aute objavili niekoľko kilogramov dusičnanu amónneho - materiálu, z ktoré sa vyrábajú výbušniny.

Poloautomatické zbrane podomácky prerábal

V prípade najmenej dvoch zbraní Paddock použil zariadenie "bump stock" umožňujúce premenu poloautomatickej zbrane na plnoautomatickú. Nákup plnoautomatických zbraní v Spojených štátoch je totiž značne obmedzený už od 30. rokov 20. storočia.

Ako poznamenal denník The Independent, bump stock je prídavné zariadenie k zbrani, ktoré ju technicky umožňuje považovať za poloautomatickú, hoci sa dá použiť na plnoautomatickú streľbu. Zariadenie je v mnohých štátoch legálne a dostupné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.