StoryEditor

USA: Teroristi majú finančné ťažkosti

16.05.2005, 00:00

Spojeným štátom sa čím ďalej viac darí narúšať financovanie Al-Kajdy a Hamasu, avšak stále je pre nich problémom zneužívanie islamských dobročinných organizácií teroristami. Je to hlavný záver z nedávneho zasadania v americkom Kongrese. Nejde o akademickú otázku. Tí, čo pripravujú teroristické útoky, potrebujú peniaze na ich prípravu: na zbrane, výcvik aj bežné výdavky. Bez peňazí by žiadny útok nemohli uskutočniť.
Nie je prekvapením, že vláda prezidenta Georgea Busha po útokoch z 11. septembra 2001 urobila z boja proti financovaniu terorizmu jednu zo svojich priorít. Teraz je presvedčená, že v tomto boji je úspešná. "Sú náznaky, že teroristické organizácie ako Al-Kajda a Hamas cítia tento tlak a nemajú peniaze. Tento pokrok je priamy dôsledok neochabujúcich snáh Bushovej vlády," vyhlásil v Kongrese námestník amerického ministra financií Stuart Levey.
Kongresmani boli zdržanlivejší. "Financovanie terorizmu zostáva závažným problémom aj takmer štyri roky po útokoch z 11. septembra," vyhlásila republikánka Sue Kellyová. Okrem iného poukázala na prípad Saudskoarabského výboru pre pomoc Palestínčanom, ktorý okrem legitímnej pomoci ľuďom v núdzi poskytoval aj finančné odmeny rodinám palestínskych samovražedných útočníkov.
"Táto hanebná prax sa otvorene propagovala na internetovej stránke, ktorú prevádzkovala saudskoarabská vláda a len pred dvomi týždňami ju odstránili," vyhlásila Kellyová.

Teroristi majú ťažkosti
Členovia teroristických organizácií čoraz ťažšie získavajú, presúvajú a uchovávajú zásoby finančných prostriedkov, tvrdí Levey. "Sme svedkami toho, že teroristické skupiny sa vyhýbajú formálnym finančným kanálom a siahajú po riskantnejších a ťažkopádnejších prostriedkoch, napríklad pašovanie veľkých súm peňazí."
Washington sa môže v boji proti finančným oporám teroristov spoľahnúť hlavne na tlak, ktorý vyvíjajú na blízkovýchodné vlády, aby uplatnili celosvetové normy pre kontrolu bankových transakcií. Ale aj na tlak, pod ktorým sa ocitajú financovatelia teroristov. "Kľúčovou výhodou, ktorú máme vo finančnej aréne, je to, že naše terče majú čo stratiť," uviedol Levey. "Na rozdiel od teroristických pešiakov, ktorí sú možno ochotní zomrieť pre svoju odpornú vec, financovatelia terorizmu žijú verejný život so všetkým, čo k tomu patrí: majetok, povolanie, rodina a spoločenské postavenie. Nechcú o to všetko prísť. Kedysi ochotní darcovia dnes nechcú posielať peniaze teroristickým skupinám. Nikto sa nechce dostať na zoznam stúpencov teroristov, ktorý vydáva americký Úrad pre kontrolu zahraničného majetku (OFAC).

Nebezpečná charita
Američanov stále znepokojujú islamské dobročinné organizácie. Patrili k finančným pilierom Al-Kajdy a stále sú potenciálnym zdrojom peňazí pre islamských extrémistov. Teroristov láka na charite hlavne možnosť náboru nových členov a možnosť ľahšie presúvať peniaze aj ľudí.
Americké ministerstvo financií už dalo na čiernu listinu desiatky inštitúcií tohto druhu. Pred týždňom napadlo organizáciu Ihsánova spoločnosť: nariadilo americkým bankám zablokovať jej účty a finančný majetok. Dôvodom je, že bola "dobročinnou fasádou" palestínskeho zoskupenia Islamský džihád, ktoré vykonáva smrtonosné útoky na Izraelčanov.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. november 2024 03:14