Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2017, 20:10

Macron pobúril Francúzov. Vulgárne reagoval na demonštrantov

Mnohí politici z ľavého aj pravého spektra politiky vyjadrili dnes nad Macronovým výrokom hnev.

Macron pobúril Francúzov. Vulgárne reagoval na demonštrantov
Zdroj: Reuters

Stredajší výrok francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vyvolal vo verejnosti pobúrenie. Zamestnancom firmy zápasiacej s ťažkosťami odporučil, aby si namiesto protestovania radšej hľadali prácu.

Počas návštevy vynoveného učilišťa v obci Égletons v strednom Francúzsku Macron v rozhovore, ktorý však zachytila kamera, povedal, že "niektorí ľudia by si namiesto robenia bordelu mali radšej hľadať prácu".

Macron (39) tým poukazoval na pracovníkov, ktorí sa obávajú zatvorenia neďalekej továrne na výrobu autodielov a ktorí počas jeho návštevy zorganizovali demonštráciu. Chceli sa s prezidentom aj stretnúť, ale narazili na policajný kordón a dostali sa do potýčok s políciou. A, čo je na Macrona nezvyčajné, reagoval na nich hrubým výrazom.

Mnohí politici z ľavého aj pravého spektra politiky vyjadrili dnes hnev nad Macronovým výrokom, ktorý pokladajú za neúctivý voči nezamestnaným.

Macronova popularita prudko klesla, keď jeho vláda začala zavádzať reformu pracovného trhu. Čoraz viac ho kritizujú ako "prezidenta boháčov".

Hovorca francúzskej vlády Christophe Castaner dnes neskôr vystúpil na obranu prezidenta, ktorý si starostlivo stráži imidž. Dodal tiež, že Macron použil výraz v súkromnom rozhovore so šéfom regiónu Akvitánsko.

"Podľa môjho názoru človek môže byť kultivovaný a zároveň rozprávať tak, ako Francúzi rozprávajú," povedal Castaner pre rozhlasovú stanicu Radio Classique.

"Podľa mňa človek môže mať v politike aj cieľ... zanechať politické táraniny a nazývať veci pravými menami," dodal hovorca vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.