08.10.2017, 13:27

VIDEO: Extrémne zložité pristávanie. Obrovský Airbus sa zmietal v silnom vetre

Lietadlo kolísalo už vo vzduchu, pri dosadnutí na runway potom sebou nebezpečne trhlo zo strany na stranu.

VIDEO: Extrémne zložité pristávanie. Obrovský Airbus sa zmietal v silnom vetre
Zdroj: YouTube.com

Letisko v nemeckom Düsseldorfe zažilo vo štvrtok dramatickú scénu. Do pristávajúceho Airbusu A380 sa oprel silný vietor, ktorý ho takmer vychýlil z dráhy. Pilotom sa našťastie podarilo kolos bezpečne zastaviť.

Vietor sprevádzal búrku Xavier, kvôli ktorej naberali lety vo štvrtok meškanie alebo boli rušené úplne. Spoj z Dubaja spoločnosti Emirates sa síce podľa webu The Local omeškal len o šesť minút, najväčší problém mal ale až pri pristávaní.

Lietadlo kolísalo už vo vzduchu, pri dosadnutí na runway potom sebou nebezpečne trhlo zo strany na stranu. Neskôr sa však pilotom podarilo stroj stabilizovať.

Riskantné pristátie zachytil na video planespotter (človek, ktorý v blízkosti letísk pozoruje a fotí lietadlá) Martin Bogdan, známy na YouTube pod prezývkou Cargospotter.

Bogdan ocenil schopnosti pilotov, predovšetkým ako po náhlom poryve vetra vyrovnali lietadlo na dráhe. "Skvelá práca. Počas posledných pár rokov som natočil tisíce pristátí na rôznych európskych letiskách, ale pristátie tohto Airbusu A380 bolo mimoriadne a extrémne ťažké," napísal.

Airbus A380 je dvojposchodové širokotrupé lietadlo vyrábané európskou spoločnosťou Airbus S.A.S. Je najväčším dopravným lietadlom sveta. Zatiaľ lieta zhruba dvesto dvojposchodových airbusov, najväčšiu časť z nich má vo flotile práve dubajský dopravcu Emirates.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.