Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2017, 20:39

Starostka Barcelony sa postavila proti osamostatneniu Katalánska

Obľúbená politička a starostka metropoly Katalánska verí, že nezávislosť by nemala byť vyhlásená.

Starostka Barcelony sa postavila proti osamostatneniu Katalánska
Zdroj: Reuters

Katalánski odporcovia vyhlásenia nezávislosti získali významnú spojenkyňu, keď sa proti snaženiu separatistického vedenia regiónu postavila obľúbená starostka Barcelony Ada Colauová.

Ľavicová politička dnes vyhlásila, že uprednostňuje rokovania, ku ktorému vyzvala predsedu španielskej a katalánskej vlády.

Výsledky referenda nestačia

"Na základe výsledkov (referenda) z 1. októbra nemôže byť vyhlásená nezávislosť," povedala médiám starostka najväčšieho katalánskeho mesta, ktorá v 1,6 miliónovej Barcelone umožnila zorganizovať hlasovanie až po dlhšom váhaní.

Jedna z najobľúbenejších katalánskych političiek povzbudila miestneho premiéra Carlesa Puigdemonta a predsedu centrálnej vlády Mariana Raojoy k vecnému rokovania.

Nevyhnutnosť dialógu

"Žiadam Rajoya a Puigdemonta, aby neprijímali žiadne ďalšie rozhodnutia, ktoré by mohli podmínovať priestor na dialóg. To bude ten najodvážnejší čin," povedala Colauová.

Rajoy, ktorý pohrozil Katalánsku vážnymi dôsledkami, ak sa jeho vedenie rozhodne jednostranne vyhlásiť samostatnosť, by podľa barcelonskej starostky nemal brať regiónu autonómiu. Zároveň by tiež mal zrušiť mimoriadné policajné nasadenie v Katalánsku, ktoré sa "potrebuje vrátiť k normálu", dodala Colauová.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.