Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2017, 21:02

Trump chce zviazať osudy detských migrantov s múrom na hraniciach s Mexikom

Americký prezident zverejnil svoje požiadavky týkajúce sa zákona o migrácii.

Trump chce zviazať osudy detských migrantov s múrom na hraniciach s Mexikom
Zdroj: Reuters

Americký republikánsky prezident Donald Trump chce zviazať budúcu dohodu o osude detských prisťahovalcov v USA sa múrov na hraniciach s Mexikom a s tvrdým postupom voči nelegálnej migrácii.

Kongresu už poskytol zoznam svojich požiadaviek, ktoré ale prední demokratickí zákonodarcovia kritizujú. Šéf Bieleho domu začiatkom septembra rozhodol o zrušení programu známeho pod skratkou DACA, ktorý zaviedol jeho predchodca Barack Obama na ochranu mladých imigrantov.

Neistá budúcnosť

Ich legálna budúcnosť v USA je teraz neistá a republikánmi ovládaný Kongres má pol roka na vyriešenie ich situácie.

Trump, ktorý v predvolebnej kampani sľúbil zakročiť proti nelegálnej migrácii, v nedeľu poskytol Kongresu zoznam požiadaviek, ktoré chce začleniť do zákona riešiaceho budúci štatút prisťahovalcov zaradených do programu DACA.

Trumpove požiadavky

Na zozname požiadaviek sú okrem iného výstavba múru na hraniciach s Mexikom, prijatie 10-tisíc nových príslušníkov cudzineckej a colnej polície, rozšírenie počtu sudcov riešiacich prisťahovalectva o 370 alebo zákaz toho, aby si prisťahovalci mohli do USA priviesť aj vzdialené rodinné členmi.

Trump si rovnako želá, aby budúci zákon trestal takzvané azylové mestá, ktoré sú aj napriek opakovanému prezidentovmu varovaniu ústretové voči prisťahovalcom bez dokladov.

To nemôže myslieť vážne

Šéfka demokratov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová v reakcii na Trumpov zoznam v spoločnom vyhlásení s lídrom senátnych demokratov Chuckom Schumer vyhlásila, že prezidentova administratíva nemôže myslieť hľadanie kompromisu v otázke DACA vážne, keď prišla s opatreniami, ktoré si protirečia s pomocou detským migrantom aj názorom väčšiny Američanov.

"Zoznam naviac obsahuje stenu, ktorá bola výslovne z vyjednávania vybratá," uvádza sa vo vyhlásení. Pelosiová s Schumer po septembrovej schôdzke s Trumpom oznámili, že prezident im sľúbil, že financovanie výstavby pohraničnej bariéry nebude súčasťou dohody o programe DACA.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová potom ale na Twitteri napísala, že takýto záväzok prezident celkom iste neurobil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.