11.10.2017, 13:41

Rusko sa pripravuje na voľby. Bloomberg tipuje kandidátov na premiéra

V Rusku sa pred marcovými voľbami vedú mocenské súboje.

Rusko sa pripravuje na voľby. Bloomberg tipuje kandidátov na premiéra
Zdroj: TASR/AP

V Kremli sa vedie skrytý boj o post budúceho premiéra, ktorý sa postaví na čelo ruskej vlády po prezidentských voľbách naplánovaných na marec 2018. Napísala to dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje z okolia ruského prezidenta Vladimira Putina.

Horúcimi kandidátmi sú podľa agentúry predsedníčka ruskej štátnej banky Elvira Nabiullinovej, moskovský starosta Sergej Sobjanin a minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Možný nástupca Putina

O doterajším predsedovi ruskej vlády Dmitrijovi Medvedevovi, označovanom za blízkeho Putinovho priateľa, sa predpovede agentúry Bloomberg nezmieňujú. Podľa agentúry má osoba, ktorá funkciu predsedu vlády obsadí, veľkú šancu uchádzať sa o prezidentské kreslo vo voľbách v roku 2024.

Putin doteraz svoju kandidatúru v prezidentských voľbách neoznámil, všeobecne sa však očakáva. Po voľbách prebehne tradičná obmena vlády, na čele ktorej Medvedev stojí od roku 2012, kedy si s Putinom "prehodili" najvyššej funkcie - prezidentskú a premiérsku.

Budúci premiér určí smer

Vzhľadom k vysokej Putinovom popularite v Rusku politickí analytici v Moskve označujú rozhodnutie o osobe budúceho premiéra za dôležitejšie, než samotnú voľbu hlavy štátu. Tá je podľa mnohých rozhodnutá vopred.

Moskovský rozhlas nedávno uviedol, že meno budúceho predsedu vlády bude signálom o tom, či krajina bude nasledovať kurz medzinárodnej ekonomickej izolácie a prísne štátnej kontroly, alebo sa naopak rozhodne pre rešpekt k zásadám liberálneho hospodárskeho rozvoja.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.