12.10.2017, 09:55

NATO využilo hystériu. Hromadí vojská pri hraniciach s Ruskom, znie z Moskvy

Prítomnosť armády USA v Poľsku a Pobaltí podľa hovorcu ruského ministerstva obrany odporuje zmluve medzi NATO a Ruskom.

NATO využilo hystériu. Hromadí vojská pri hraniciach s Ruskom, znie z Moskvy
Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo Severoatlantickú alianciu, že využila "hystériu" okolo cvičenia Západ 2017 a rozmiestnila v Poľsku a Pobaltí pri hraniciach s Ruskom celú obrnenú divíziu. NATO vraj týmto krokom porušuje zmluvu s Ruskom.

Ruské a bieloruské jednotky v septembri pri hraniciach krajín NATO zorganizovali strategické cvičenie Západ 2017, ktoré aliancia označila za nepriehľadné a obvinila Moskvu z možnej prípravy provokácie či agresie voči východnému krídlu NATO. V Bruseli panovala obava, že ruské jednotky v predsunutých pozíciách aj po vojenskom cvičení zostanú.

Rusko obavy NATO označilo za neodôvodnené a po ukončení manévrov oznámilo, že všetci vojaci sa aj s technikou vrátili do domovských posádok.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes v Moskve vyhlásil, že "na pozadí hystérie" okolo cvičenia Západ 2017 NATO nenápadne presunulo do Poľska druhú obrnenú brigádu armády USA aj s vojenskou technikou. Spolu s výzbrojou tretej obrnené brigády, ponechanej v Poľsku a Pobaltí, tak vraj je na východe NATO rozmiestnená už celá americká divízia, ktorú možno v priebehu dvoch hodín doplniť mužstvom z najbližšej americkej základne v Nemecku. 

Prítomnosť armády USA v Poľsku a Pobaltí podľa hovorcu odporuje zmluve medzi NATO a Ruskom.

NATO sa na summite vo Varšave vlani v júli rozhodlo vyslať do Poľska, Pobaltia, Rumunska a Bulharska celkom štyri prápory, a tiež americkú obrnenú brigádu. Na posilnení východného krídla NATO sa aliancia zhodla kvôli obavám, ktoré majú jej východní členovia z postupu Ruska.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.