15.10.2017, 17:53

Nedokončil školu a vrhol sa do politiky. Sebastian Kurz bude najmladším kancelárom rakúskej histórie

Ministrom zahraničných vecí sa stal ako 27-ročný, potom ovládol stranu rakúskych ľudovcov a inicioval predčasné voľby.

Sebastian Kurz
Zdroj: Reuters

Keď v decembri 2013 vymenovali Sebastiana Kurza (31) za šéfa rakúskej diplomacie, mal iba 27 rokov. Najmladší európsky minister zahraničia však obstál na domácej i zahraničnej scéne.

Tento rok v máji stál na čele rakúskych ľudovcov ÖVP a teraz sa zrejme stane kancelárom, tiež najmladším v histórii.

Výber udalostí z Kurzovho života a kariéry:

27. augusta 1986 - Narodil sa vo Viedni a vyrástol v štvrti Meidling, kde dodnes žije.

2004 - Po absolvovaní gymnázia nastúpil na základnú vojenskú službu. Potom začal študovať právo na Viedenskej univerzite, ktorä ale nedokončil a dal prednosť politike.

2009 - Je zvolený za predsedu mládežníckej organizácie rakúskych ľudovcov.

2010 až 2011 - Zasadal v mestskej rade vo Viedni a zameral sa na generačnú rovnosť a záležitosti seniorov.

Apríl 2011 - Je menovaný do novovytvoreného úradu štátneho tajomníka pre integráciu na ministerstve vnútra. Zameral sa na integráciu prisťahovalcov do rakúskej spoločnosti, zaviedol bezplatné jazykové kurzy pre moslimských náboženských vodcov a zriadil fórum pre dialóg s islamom.

29. septembra 2013 - Vo voľbách ho zvolili do parlamentu, keď získal zo všetkých poslancov najviac priamych hlasov.

13. decembra 2013 - Menovaný do vlády, stal sa najmladším európskym ministrom zahraničia. Zameral sa na to, ako uzavrieť najnebezpečnejšiu nelegálnu migračnú cestu sveta cez Stredozemné more. Podľa jeho plánu, inšpirovaného úspešnou snahou Austrálie, by migranti zachránení v Stredozemnom mori boli rovno prepravení do táborov v Tunisku a v Egypte.

25. februára 2015 - Parlament schválil ním navrhnutú novelu zákona, zakazujúcu financovanie mešít a moslimských spolkov zo zahraničia, ale aj zavádzajúce vysokoškolské teologické štúdium islamu v Rakúsku, právo na duchovnú starostlivosť v armáde, vo väzniciach alebo v nemocniciach.

Február 2016 - Spustil iniciatívu, v ktorej dôsledku zavreli svoje hranice migrantom Macedónsko a Srbsko, fakticky sa tak zastavil tok utečencov a migrantov prichádzajúcich do Európy po západnej balkánskej trase.

1. júla 2017 - Stal sa predsedom rakúskych ľudovcov s úmyslom stranu zreformovať a dať jej charakter hnutia otvoreného aj nečlenom. Ako podmienku si stanovil širšie kompetencie, chcel mať možnosť obmedziť vplyv krajinských organizácií strany. Neskôr inicioval usporiadanie predčasných volieb.

15. októbra 2017 - Ním vedená kandidátka ÖVP podľa odhadov zvíťazila v parlamentných voľbách s miernym náskokom pred krajne pravicovou Slobodnú stranou Rakúska (FPÖ). Tretia je podľa odhadov Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ).

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.