Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2017, 08:01

SPD vyhrala krajinské voľby v Dolnom Sasku, Merkelovej CDU na historickom minime

Do Krajinského snemu v Hannoveri sa prvýkrát podľa očakávaní dostala aj Alternatíva pre Nemecko.

SPD vyhrala krajinské voľby v Dolnom Sasku, Merkelovej CDU na historickom minime
Zdroj: Reuters

Jednoznačným víťazom predčasných krajinských volieb v nemeckom Dolnom Sasku sa po spočítaní všetkých hlasov stala Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD). Stredopravá strana si pod vedením obľúbeného premiéra Stephana Weila zabezpečila 36,9 percenta hlasov, informovala v noci nadnes agentúra DPA.

Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej skončila na druhom mieste so ziskom 33,6 percenta na svojom historickom minime.

Tretím najsilnejším krajinským subjektom sa po spočítaní všetkých hlasov napokon stali Zelení so ziskom 8,7 percenta. Liberálov z FDP podporilo 7,5 percenta voličov. Do Krajinského snemu (Landtagu) v Hannoveri sa prvýkrát podľa očakávaní dostala aj Alternatíva pre Nemecko (AfD) so 6,2 percenta hlasov.

Strana Ľavica neprekročila potrebné minimum a do parlamentu sa nedostala.

SPD by v novom Krajinskom sneme mala mať 55 kresiel a Zelení 12, spoločne tak doterajšia červeno-zelená koalícia bude mať iba 67 zo 137 mandátov a bude musieť viesť rokovania o zostavení širšej koalície. CDU bude disponovať s 50 kreslami, FDP 11 a AFD deviatimi.
O priazeň voličov sa v nedeľu uchádzalo 15 politických strán a 544 kandidátov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.