Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2017, 18:53

Babiš sa nebezpečne podobá na Trumpa, píše Washington Post

Americké médiá sa venujú voľbám v Česku. Hrozí podľa nich euroskeptický obrat.

Babiš sa nebezpečne podobá na Trumpa, píše Washington Post
Zdroj: MAFRA

Česká republika zrejme v nadchádzajúcich parlamentných voľbách zaznamená euroskeptický obrat, hoci téma Európskej únie sa v kampani sotva objavila. Napísal to v komentári americký spravodajský web Politico.

Ak podľa neho českí voliči podporia neústupných protieurópskych kandidátov a pripoja sa k poľským a maďarským euroskeptikom, poškodí to snahy únie zachovať zdanie politickej súdržnosti.

Rozhodné víťazstvo Andreja Babiša a jeho populistickej strany by znamenalo obrat vo vzťahoch Českej republiky s Bruselom, súdi komentátor Siegfried Mortkowitz. Česi by sa ocitli na periférii bloku, ktorý sa so stále väčšou pravdepodobnosťou rozdelí na prvoradých a druhoradých členov.

Ak sociálni demokrati dopadnú vo voľbách zle - napríklad pod hranicou 15 percent - môže byť výsledok pre Brusel zvlášť výstražný. Ak totiž sociálna demokracia neuspeje, zodpovedný bude (volebný líder ČSSD Lubomír) Zaorálek.

Minister vnútra Milan Chovanec sa potom môže pripojiť k vláde Andreja Babiša, posunúť svoju stranu viac doprava a vytvoriť v kabinete hrozivú protieurópsku alianciu, myslí si Mortkowitz.

Najpravdepodobnejší scenár je podľa komentára taký, že Chovanec bude súhlasiť so zapojením do vlády vedenej Babišom, možná je aj menšinová koalícia s tichou podporou strany Tomia Okamuru.

Zlá správa pre Brusel je, že aj v nepravdepodobnom prípade, kedy sa Babiš premiérom nestane, jeho všemocný vplyv v strane bude znamenať, že EÚ musí s týmto miliardárom jednoducho počítať, konštatuje autor.

Osobou Andreja Babiša sa dnes zaoberá aj denník The Washington Post, ktorý pravdepodobného víťaza volieb označuje za "polarizujúceho miliardára, ktorý v hlavnom meste sľubuje vyčistiť politickú žumpu, riadiť štát ako firmu a držať stranou moslimských prisťahovalcov".

Babiš sa podľa amerického denníka vžíva do úlohy priamočiaro hovoriaceho hlasu radového občana a čerpá z podpory marginalizovaných komunít. Útoky na Európsku úniu sú jeho obľúbeným športom a úlohu NATO považuje za prekonanú.

"Sľubuje, že záujmy národa povýši nad všetko, ale prenasledujú ho nezreteľné obchody, ktoré ohrozujú jeho politickú kariéru," píše v komentári Griff Witte. Európa, kde Donaldovi Trumpovi mnohí nadávajú, môže mať čoskoro znepokojujúco podobného muža, ktorý povedie štát v jej srdci.

No aj keď jeho strana voľby vyhrá, bude musieť Babiš hľadať koaličného partnera. Bude tiež musieť zápasiť s niekoľkonásobným vyšetrovaním svojich obchodných praktík. A bude musieť spolupracovať s Európou. To všetko naznačuje, že rovnako ako Trump môže ustúpiť od niektorých svojich predvolebných sľubov, akonáhle bude čeliť realite vládnutia, konštatuje Witte.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.