Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2017, 22:25

CNN: Za ruskou dezinformačnou kampaňou je oligarcha známy ako Putinov "osobný šéfkuchár"

Američania zaradili oligarchu na sankčný zoznam za poskytnutie finančnej podpory okupácii Ukrajiny.

CNN: Za ruskou dezinformačnou kampaňou je oligarcha známy ako Putinov "osobný šéfkuchár"
Zdroj: Reuters

Americkí vyšetrovatelia sa domnievajú, že firma ruského oligarchu Jevgenija Prigožina financovala "trollovaciu továreň", ktorá využívala sociálne médiá na šírenie falošných správ počas prezidentskej kampane v USA v roku 2016. Informovala o tom dnes televízna stanica CNN s odvolaním sa na viacerých vládnych úradníkov oboznámených s vyšetrovaním.

Jedna časť "fabriky" mala obzvlášť pútavý názov "Oddelenie provokácií". Jeho úlohou bolo rozosievanie falošných správ a spoločenských rozporov na Západe. Vyplýva to z interných firemných dokumentov, ktoré získala CNN.

Prigožinova firma sa pokladá za jedného z hlavných podporovateľov tajomnej technologickej firmy Internet Research Agency (IRA) so sídlom v Petrohrade. Americké ministerstvo financií zaradilo oligarchu v roku 2016 na sankčný zoznam za poskytnutie finančnej podpory ruskej vojenskej okupácii Ukrajiny. Dve z jeho firiem vrátane jeho cateringovej spoločnosti americké ministerstvo sankcionovalo aj v tomto roku.

Prigožin je podľa CNN mužom s farbistou minulosťou. V 80. rokoch strávil deväť rokov vo väzení za podvod a lúpež, uvádzajú ruské médiá. Po svojom prepustení sa začal venovať biznisu so stravovaním - zrenovoval loď a otvoril si v Petrohrade luxusné reštaurácie. Prezident Vladimir Putin sa na neho obracal, keď bolo treba zorganizovať večere so svetovými lídrami, ktorí ho navštívili. Nadpis v denníku The Moscow Times prisúdil Prigožinovi titul Putinov "osobný šéfkuchár".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.