19.10.2017, 08:05

Bulhari označili Rusov za hrozbu, Moskva protestuje

Rusom sa nepáči správa prijatá bulharským parlamentom.

Bulhari označili Rusov za hrozbu, Moskva protestuje
Zdroj: TASR/AP

Moskva vidí rozpor medzi správou prijatou bulharským parlamentom, v ktorej je Rusko označené za hrozbu, a zámerom bulharskej vlády posilniť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami, uviedlo v stredu ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Ako informoval portál novinite.com, bulharský parlament schválil 5. októbra výročnú správu o národnej bezpečnosti za rok 2016. V správe sa okrem iného uvádza, že "ruské akcie sú zdrojom regionálnej nestability a ohrozujú hlavný cieľ - zjednotenú, slobodnú a pokojnú Európu".

Prospešná spolupráca

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dokument bol schválený len tesne a väčšina odobrujúcich hlasov pochádzala z vládnej strany.

"Odkiaľ pochádza takéto znenie? Ak bolo použité na základe pokynov od západných partnerov, tak sa zdá, že sa snažia narušiť vzájomne prospešnú spoluprácu medzi Ruskom a Bulharskom," citovala z vyhlásenia ruského ministerstva agentúra TASS.

Nesúlad s národom

Podľa rezortu je "prekvapujúce, ako takýto dokument, založený na otvorenej nenávisti voči Rusku, mohol schváliť parlament, keďže takmer polovica jeho členov (116 z 240) patrí k členom Skupiny priateľstva s Ruskom".

Ministerstvo dodalo, že označenie Ruska za hrozbu "nie je v súlade s postojom bulharského národa, keďže podľa nedávneho prieskumu sa 85 percent Bulharov nedomnieva, že ruská politika predstavuje hrozbu pre ich krajinu".

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.