Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2017, 20:10

Merkelová chce od Európskej únie, aby obmedzila pomoc pre Turecko

Merkelová uviedla, že Turecko "ide zlým smerom", čo sa týka dodržiavania zásad právneho štátu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Zdroj: Reuters

Nemecká kancelárka Angela Merkelová požiada partnerov z Európskej únie, aby obmedzili finančné dotácie pre Turecko, ktoré majú tejto krajine pomôcť pri uskutočňovaní reforiem v rámci príprav na členstvo v Únii.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na Merkelovej vyhlásenie na zasadnutí Európskej rady v Bruseli.

Merkelová uviedla, že Turecko "ide zlým smerom", čo sa týka dodržiavania zásad právneho štátu. Vývoj v oblasti demokracie kancelárka vníma takisto "veľmi negatívne", a to nielen preto, že v Turecku zadržali nedávno viacero Nemcov.

Nemecká líderka na druhej strane ocenila Turecko za pomoc pri zastavení mohutného toku migrantov, ku ktorému došlo ako súčasť dohody s EÚ.

Merkelová sa zároveň zaviazala, že zdroje ktoré boli Turecku prisľúbené v rámci tejto dohody, zostanú zachované. Z týchto peňazí majú podľa nej prospech najmä utečenci prežívajúci v ťažkých podmienkach.

Prístupové rokovania medzi Ankarou a EÚ uviazli prakticky na mŕtvom bode po vlaňajšom neúspešnom pokuse o štátny prevrat v Turecku.

Na mlčanie Bruselu turecká vláda opakovane reagovala pobúrene a prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týždeň vyzval EÚ, aby prijala rozhodnutie vo veci prístupových rokovaní.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.