Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2017, 20:10

Merkelová chce od Európskej únie, aby obmedzila pomoc pre Turecko

Merkelová uviedla, že Turecko "ide zlým smerom", čo sa týka dodržiavania zásad právneho štátu.

Merkelová chce od Európskej únie, aby obmedzila pomoc pre Turecko
Zdroj: Reuters

Nemecká kancelárka Angela Merkelová požiada partnerov z Európskej únie, aby obmedzili finančné dotácie pre Turecko, ktoré majú tejto krajine pomôcť pri uskutočňovaní reforiem v rámci príprav na členstvo v Únii.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na Merkelovej vyhlásenie na zasadnutí Európskej rady v Bruseli.

Merkelová uviedla, že Turecko "ide zlým smerom", čo sa týka dodržiavania zásad právneho štátu. Vývoj v oblasti demokracie kancelárka vníma takisto "veľmi negatívne", a to nielen preto, že v Turecku zadržali nedávno viacero Nemcov.

Nemecká líderka na druhej strane ocenila Turecko za pomoc pri zastavení mohutného toku migrantov, ku ktorému došlo ako súčasť dohody s EÚ.

Merkelová sa zároveň zaviazala, že zdroje ktoré boli Turecku prisľúbené v rámci tejto dohody, zostanú zachované. Z týchto peňazí majú podľa nej prospech najmä utečenci prežívajúci v ťažkých podmienkach.

Prístupové rokovania medzi Ankarou a EÚ uviazli prakticky na mŕtvom bode po vlaňajšom neúspešnom pokuse o štátny prevrat v Turecku.

Na mlčanie Bruselu turecká vláda opakovane reagovala pobúrene a prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týždeň vyzval EÚ, aby prijala rozhodnutie vo veci prístupových rokovaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.