Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2017, 16:39

Zeman sa stretne s Babišom. Poverí ho zostavením vlády

Víťaz českých volieb získa poverenie na zostavenie vlády.

Zeman sa stretne s Babišom. Poverí ho zostavením vlády
Zdroj: Reuters

Český prezident Miloš Zeman sa v pondelok stretne s predsedom víťaznej strany vo voľbách do Poslaneckej snemovne parlamentu ČR Andrejom Babišom a poverí ho zostavením vlády.

Prvé povolebné stretnutie Zemana s Babišom sa uskutoční na sídle v Lánoch, povedal v nedeľu Zeman v rozhovore zverejnenom na Blesk.cz.

Iného premiéra nechce

Zeman by podľa vlastných slov zmenil názor iba v prípade, pokiaľ by Babiš o premiérsky post nemal záujem. "Chcem dosiahnuť to, aby keď menujem premiéra - a tým bude Andrej Babiš -, aby bola vysoká pravdepodobnosť, že tento premiér uspeje pri vyslovení dôvery," vysvetlil Zeman s tým, že v povolebných vyjednávaniach chce pomôcť, aby vznikla stabilná vláda.

"Nebolo by zlé byť ako Trump, nebolo by zlé byť ako Berlusconi, myslím si, že Babiš je trochu iný žáner. Nie je to populista, nie je to pragmatik. Vo väčšine názorov s ním súhlasím," pokračovala hlava štátu.

Výrazné osobnosti

Zeman sa domnieva, že rozhodujúcim faktorom pre úspech alebo neúspech akejkoľvek politickej strany či hnutia je osobnosť jeho predsedu. Ako príklad uviedol Zeman "tri výrazné osobnosti".

"Po prvé Andrej Babiš, po druhé s odstupom Tomio Okamura a s ním Ivan Bartoš s Pirátmi." Podľa Zemana si je treba týchto ľudí vážiť, pretože priviedli svoje strany k relatívnemu úspechu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.