Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2017, 18:34

Mayová prosila Junckera o pomoc s brexitom, tvrdí nemecký denník

Britská premiérka sa mala šéfovi komisie doprosovať na spoločnej večeri.

Mayová prosila Junckera o pomoc s brexitom, tvrdí nemecký denník
Zdroj: REUTERS/Francois Lenoir

Skľúčená britská premiérka Theresa Mayová prosila predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera o uľahčenie odchodu Británie z EÚ, napísal nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Mayovej okolie obvinilo z úniku informácií Junckerovho šéfa štábu, ten však poprel, že čokoľvek vyzradil aj že Juncker takto o Mayovej hovoril. Hovorca Mayovej odmietol záležitosť komentovať, napísala agentúra Reuters.

Odmietajú to komentovať

Tvrdenie FAZ poprel podľa AFP aj samotný Juncker. Hovorca Mayovej na otázku oznámil, že sa nebude vyjadrovať k článku, ktorý neobsahuje žiadne citácie.

Odkázal na oficiálne vyhlásenie vydané po stretnutí, podľa ktorého bol rozhovor Mayovej a Junckera "konštruktívny a priateľský".

Narýchlo zorganizovaná večera

Informácie z údajne narýchlo usporiadanej večere medzi Mayovou a Junckerom v Bruseli z minulého pondelka prinieslo nedeľňajšie vydanie rešpektovaného nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung. V

yniesol ich Junckerov šéf štábu, nemecký právnik Martin Selmayr, tvrdí bývalý šéf Mayovej kancelárie  Nick Timothy.

Niekto v Bruseli chce brexit bez dohody

Podľa neho ide o ďalší dôkaz, že sa niektorí v Bruseli snažia, aby sa rokovania o brexite neskončili dohodou alebo len takou, ktorá Britániu potrestá. Selmayr na twitteri všetky obvinenia poprel.

Selmayr sa bráni

Nič vraj nevyzradil a Juncker nikdy nehovoril o Mayovej tak, ako píše FAZ. Šéf unijnej exekutívy ani Selmayr nechcú Mayovú oslabiť ani postihnúť Britániu za odchod z dvadsaťosmičkyy, dodal vplyvný bruselský úradník.

Selmayr čelil obvineniam, že sa v prospech FAZu dopustil indiskrétnosti už v apríli, kedy sa s Mayovou stretol v Londýne.

Britská premiérka nebola unavená

Juncker dnes povedal, že Mayová nebola na stretnutí ani unavená, ani zdrvená. "Videl som sa s Mayovou v pondelok večer na večeri, z ktorej tlač referuje o výrokoch, ktoré neboli prednesené, čo je ale vždy tak," vyhlásil.

FAZ uviedol, že Juncker po večeri charakterizoval Mayovú ako skľúčeného človeka s kruhmi pod očami. Premiérka sa vraj obáva, že ju kvôli problémom s brexitem zvrhne domáca opozícia.

Údajne preto prosila Junckera, aby jej dovolil väčší manévrovací priestor pri vyjednávaní o opustení EÚ. "Niekto na nás rád ukazuje prstom, aby poslúžil svojim vlastným záujmom a politickým prioritám, alebo dokonca podkopal našu pozíciu," reagoval tiež hovorca komisie Margaritis Schinas.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.