Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2017, 21:55

Juncker gratuloval Babišovi. Verí v zostavenie stabilnej vlády

Predseda Európskej komisie verí, že Česko bude proeurópske.

Juncker gratuloval Babišovi. Verí v zostavenie stabilnej vlády
Zdroj: Reuters

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes zagratuloval víťazovi českých parlamentných volieb. V liste šéfovi hnutia ÁNO Andrejovi Babišovi uviedol, že mu praje veľa šťastia pri zostavovaní stabilnej vlády.

Je to podľa Junckera dôležité na to, aby sa "Česká republika mohla významne podieľať na formovaní jednotnejšej a demokratickejšej Európskej únie postavenej na našich spoločných hodnotách".

Spory s Úniou

Babiš, až donedávna minister financií a vicepremiér končiacej vlády Bohuslava Sobotky, je v Bruseli často vnímaný optikou svojich vyhlásení o tom, že ČR by nemala prijímať euro aj odmietavým postojom k únijnému riešeniu migračnej krízy.

Jeho hnutie ANO je v Európskom parlamente súčasťou liberálne frakcie. Spory medzi štátmi višehradskej skupiny a Európskou komisiou, napríklad práve o migrácii, sa v posledných rokoch stali príčinou vzniku určitých priekop medzi strednou Európou a "starými" štátmi únie.

Euro raz budú musieť prijať

Juncker sa pokúsil prispieť k ich zahladeniu minulý týždeň, kedy pozval na pracovnú večeru premiérov Slovenska, Maďarska, Poľska i Českej republiky.

Debata sa točila okolo budúcnosti EÚ a okrem iného sa účastníci schôdzky dohodli na jej opakovaní. V odpovedi na novinársku otázku ohľadom Babišovho skeptického pohľadu na prijatie spoločnej európskej meny Schinas všeobecne pripomenul, že výnimku z prijatia eura má - okrem z EU odchádzajúcej Británie - iba Dánsko.

Mali by sa hlbšie integrovať

Upozornil, že Juncker už v septembri v prejave pred Europarlamentom vyjadril želanie, aby sa všetkých 27 krajín čo najviac podieľalo na pokračovaní európskej integrácie.

Juncker by podľa hovorcu rád videl, aby euro prijali všetky krajiny, ktoré plnia potrebné podmienky a majú k tomu politickú vôľu. "Nechcem špekulovať, ako sa táto diskusia vyvinie v kontexte Českej republiky," podotkol hovorca s tým, že výsledky volieb sú veľmi čerstvé a proces formovania novej vlády ešte len začína.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.