Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2017, 09:48

Zeman o zostavovaní vlády: Babiš dostane aj druhú šancu

Český prezident môže udeliť najviac dve poverenia na zostavenie vlády.

Zeman o zostavovaní vlády: Babiš dostane aj druhú šancu
Zdroj: Reuters

Šéf hnutia ANO Andrej Babiš dostane aj druhú šancu zostavovať českú vládu. Prezident Miloš Zeman vo štvrtok v televízii Barrandov vyhlásil, že Babiša poverí i druhýkrát, ak sa mu prvý pokus nepodarí. Odmietol špekulácie, že by druhý pokus zveril predsedovi ODS Petrovi Fialovi, napriek tomu, že ODS skončila vo voľbách druhá. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Podľa Zemana dostal Fiala od voličov 11 percent hlasov, ale Babiš má za sebou až 30 percent. "Nie som blázon a viem počítať. V politike to nie je časté, ale mal by sa v nej rešpektovať víťaz," povedal český prezident.

Vláda s Okamurom

Zeman takisto vyjadril predpoklad, že Babiš nakoniec zostaví vládu s podporou hnutia SPD (Sloboda a priama demokracia) Tomia Okamuru alebo priamo s ním.

"Budem rešpektovať, čo mi Andrej Babiš ponúkne. A keď mi povie, že sa dohodol s Tomiom Okamurom, že má väčšinu, tak to budem rešpektovať. Prezident tu nie je na to, aby dirigoval politické strany," uviedol Zeman.

Tri krát a potom voľby

Podľa neho je tiež možné, že bude potrebný aj tretí pokus - vtedy už premiéra, ktorý má zostaviť vládu, určuje predseda Poslaneckej snemovne, dolnej komory českého parlamentu. Keď nevyjde ani tento pokus, prezident by mal rozpustiť snemovňu a vyhlásiť predčasné voľby.

V takom prípade Zeman počíta s tým, že Babiš vyhrá predčasné voľby drvivou väčšinou, pretože voliči potrestajú strany, ktoré blokovali zostavenie vlády.

Porážka systémových strán

Zeman sa vyjadril aj k volebným výsledkom sociálnych demokratov a ľudovcov. "Systémové strany ako ČSSD alebo KDU-ČSL utrpeli dokázateľnú porážku," povedal. Podľa neho dôvod bol ten, že tieto strany už nemajú nijaké idey a iba udržiavali korupčný systém.

Zeman potom pochválil Babiša: šéf ANO bol podľa neho úspešný podnikateľ a politik a prirovnanie k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi či bývalému talianskemu premiérovi a mediálnemu magnátovi Silviovi Berlusconimu by malo lichotiť.

"Ako minister financií bol najúspešnejší, pretože dokázal priviesť rozpočet k prebytku," povedal prezident ČR, ktorého citovali Novinky.cz.     

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.