Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2017, 07:36

Kim plánuje vypustiť do vesmíru viacero družíc. Môže to byť zámienka, varujú experti

Podľa expertov je možné, že Severná Kórea sa takto iba snaží nájsť zámienku na testovacie odpálenie rakety dlhého doletu.

Kim plánuje vypustiť do vesmíru viacero družíc. Môže to byť zámienka, varujú experti
Zdroj: Reuters

Severná Kórea plánuje vypustiť do vesmíru viacero družíc vrátane stacionárnej. Podľa hlavného denníka Rodong Sinmun tak chce posilniť svoju ekonomiku a zlepšiť životnú úroveň v krajine, informovala juhokórejská agentúra Jonhap.

"Niektoré krajiny zmanipulovali rezolúcie OSN o sankciách proti nám a bránili nám ako suverénnej krajine vo vývoji vesmírneho programu. Toto je netolerovateľné," napísal severokórejský denník.

V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor s riaditeľom programu Bezpečnosť a obrana zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jurajom Krúpom o severokórejskej kríze zo začiatku októbra tohto roka:

"Je globálnym trendom, že krajina chce podporiť svoj ekonomický rozvoj vesmírnym programom," dodali noviny.

Podľa expertov je však možné, že Severná Kórea sa takto iba snaží nájsť zámienku na testovacie odpálenie rakety dlhého doletu. Takúto strelu už Pchjongjang odpálil vlani vo februári a predtým v decembri 2012. KĽDR pritom pod hrozbou sankcií OSN nesmie vyvíjať balistické rakety.

​Od posledného jadrového testu na začiatku septembra sa Severná Kórea zdržiavala medzinárodných provokácií, dodáva Jonhap.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.