Reuters
StoryEditor

Putin tvrdo skritizoval v Rusku stále obľúbeného Stalina. Popravy a deportácie označil za tragédiu národa

30.10.2017, 17:20
Autor:
ČTKČTK
Ruský prezident odhalil v Moskve pamätník stalinským represiám, odsúdil zločiny z toho obdobia.

V centre Moskvy dnes odhalili pamätník obetiam stalinizmu, ktorý nesie meno Múr nárekov. Obradu sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý stalinské represie rázne odsúdil a označil ich za tragédiu ruského národa. Podľa agentúry AP bolo toto vyhlásenie zatiaľ najsilnejším odsúdením sovietskych represií, ktoré z úst šéfa Kremľa zaznelo.

Putin označil éru stalinských represií za tragédiu ruského národa, kedy "milióny ľudí boli na základe absurdných obvinení označené za nepriateľov národa, popravené, zmrzačené alebo si prešli utrpením vo väzniciach alebo (pracovných) táboroch". S následkami represií sa podľa prezidenta Rusko snaží vysporiadať dodnes. Zdôraznil pritom, že "tieto zločiny" nie je možné ničím ospravedlniť.

Obľúbený diktátor 

Bronzová stena s reliéfmi obrysov ľudských postáv, ktorá je vysoká zhruba ako dvojposchodový dom, má symbolizovať mŕtve aj preživšie obete komunistických represií. Chodníky okolo pamätníka sú vydláždené kameňmi, ktoré sem boli dovezené z bývalých väzenských táborov, takzvaných gulagov.

Postava sovietskeho diktátora Josifa Stalina, ktorý stál na čele ZSSR tri desaťročia až do svojej smrti v roku 1953, patrí k jednej z najkontroverznejších v ruskej histórii, podľa prieskumov jeho obľuba ako silného vodcu u Rusov v posledných rokoch vzrástla. Stalinské represie v májovej štúdii neštátnej sociologickej agentúry Levada označila za odôvodnené až štvrtina opýtaných.

Nesúhlas disidentov 

Podľa serveru rozhlasovej stanice Rádio Sloboda odhalenie nového pamätníka odsúdila skupina bývalých sovietskych disidentov a bývalých politických väzňov, medzi nimi napríklad aj exilový spisovateľ Vladimir Bukovskij alebo bývalá disidentka Arina Ginzburgová.

"Nie je možné zúčastniť sa smútočných akcií organizovaných vládou, ktorá slovami ľutuje obete sovietskeho režimu, ale reálne pokračuje v potláčaní občianskych slobôd v krajine. Nie je možné rozdeľovať obete politických represií na tých, ktorým už je možné stavať pamätníky a tých, ktoré je zatiaľ možné ignorovať ," uviedli disidenti vo svojom vyhlásení.

01 - Modified: 2023-06-05 13:34:00 - Feat.: - Title: Revolúcia alebo útek? Sonda do ruskej spoločnosti je pre Západ kľúčom k skutočnému riešeniu vojny 02 - Modified: 2023-06-02 15:31:46 - Feat.: - Title: Náklady na ochranu Putina idú prudko hore, v Moskve stavajú nový bunker 03 - Modified: 2023-05-31 13:18:09 - Feat.: - Title: Išli len po Putinovi? Dronový útok otriasol ruskou elitou, okolo prezidenta bývajú tí najmocnejší v krajine 04 - Modified: 2023-05-30 15:13:17 - Feat.: - Title: Útok na Moskvu bol odvetou za ruský útok na sídlo ukrajinskej rozviedky, vyhlásil Putin 05 - Modified: 2023-05-30 14:16:05 - Feat.: - Title: Putin reaguje na útok na Moskvu. Kyjevský režim sa vybral cestou zastrašovania Ruska, vyhlásil v televízii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2023 16:52