Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2017, 19:29

Favoritom je Zeman. Až 46 percent Čechov si myslí, že funkciu obháji

Zeman je najsympatickejším kandidátom pre tretinu voličov.

Favoritom je Zeman. Až 46 percent Čechov si myslí, že funkciu obháji
Zdroj: MAFRA/Jan Zátorský

Za najväčšieho favorita budúcoročných prezidentských volieb v ČR považujú Česi súčasnú hlavu štátu Miloša Zemana. Mandát obháji podľa 46 percent ľudí, vyplýva z výskumu agentúry STEM/MARK. Ďalších 18 percent predpokladá, že prezidentom bude Jiří Drahoš, a podľa deviatich percent to bude Michal Horáček. Štvrtina opýtaných odpovedala, že nevie, informuje vo štvrtok spravodajský server Novinky.cz.

Zeman je najsympatickejším kandidátom pre tretinu voličov, pätina ľudí sympatizuje s Jiřím Drahošom (21 percent) a Michalom Horáčkom (20 percent).

"Sympatizanti Miloša Zemana sú častejšie ľudia nad 60 rokov, s nižším vzdelaním, podporovatelia priamej voľby prezidenta a jeho vyšších právomocí. Jiří Drahoš je populárny u vysokoškolsky vzdelaných ľudí a Pražanov, Michal Horáček zasa častejšie u žien a strednej generácie (30–60 rokov)," uviedla agentúra.

Ďalší kandidáti, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Milan Kohout sú zatiaľ vnímaní skôr negatívne. Zeman je rovnako ako Horáček a Marek Hilšer vnímaný rozporuplne.

"S pozitívnou podporou sa medzi opýtanými ľuďmi stretol jediný kandidát – Jiří Drahoš," konštatuje prieskum.

Podľa prieskumu by mal byť prezidentom muž vo veku od 40 do 65 rokov, ideálne diplomat, ekonóm či politik. Malo by ísť o človeka s vlastným názorom, ktorý je morálnou autoritou a pritom je dôstojný a nezávislý.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.