Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2017, 09:35

Zmizne Lenin z Červeného námestia? Čečenský líder vyzýva na pochovanie revolucionára

Zabalzamované telo sa v centre Moskvy nachádza od roku 1924.

Zmizne Lenin z Červeného námestia? Čečenský líder vyzýva na pochovanie revolucionára
Zdroj: Reuters

Čečenský líder Ramzan Kadyrov vyzval vo štvrtok ruskú vládu, aby dala pochovať zakladateľa bývalého Sovietskeho zväzu Vladimira Iľjiča Lenina, ktorého telesné ostatky sa nachádzajú zabalzamované v mauzóleu na Červenom námestí v Moskve.

Informovali o tom agentúra TASS a spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Nie je v programe

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakcii novinárom povedal, že Leninov pohreb "nie je momentálne na programe Kremľa" a daná záležitosť si vyžaduje "širšiu spoločenskú diskusiu". Telo vodcu ruskej revolúcie je s výnimkou niekoľkých krátkych období vystavené verejnosti od jeho smrti v roku 1924.

Kadyrov zároveň uviedol, že ak ruský prezident Vladimir Putin nariadi Leninov pohreb, potom sa bude musieť pochovať aj hlava Hadžiho Murada, vodcu povstania čečenského a dagestanského ľudu z 19. storočia proti ruskému impériu, ktoré chcelo dané územia začleniť do svojich hraníc. Jeho hlava sa nachádza v petrohradskom múzeu.

Výročie revolúcie 

Výzva severokaukazského vodcu prišla iba niekoľko dní pred 100. výročím boľševickej revolúcie, ktorá sa uskutočnila pod Leninovým vedením a priviedla k moci komunistov.

Moskva však vlani vyhovela podobnej žiadosti Kazachstanu, ktorý požiadal o vydanie zabalzamovanej hlavy kazašského vodcu boja za národnú slobodu Keikiho Batyra. Sovietske úrady ho zavraždili v roku 1923 a jeho lebku uchovávali v petrohradskom múzeu až do vlaňajšieho októbra, keď ho vydali Astane na pochovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.