Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2017, 07:35

Vyše štyri milióny eur na ebolu sa v Afrike rozkradli, priznal Červený kríž

Prostriedky spreneverili pobočky Červeného kríža v Libérii, Sierra Leone a Guinei.

Vyše štyri milióny eur na ebolu sa v Afrike rozkradli, priznal Červený kríž
Zdroj: Reuters

Vyše päť miliónov dolárov (4,3 milióna eur) z peňazí Červeného kríža určených na boj s ebolou sa v západoafrických štátoch rozkradli. Vyplýva to z auditu tejto medzinárodnej humanitárnej organizácie, o ktorom informuje portál BBC. Prostriedky spreneverili pobočky Červeného kríža v Libérii, Sierra Leone a Guinei. Zaplatili nimi predražené dodávky, neexistujúcich pracovníkov a falošné colné poplatky.

Federácia Červeného kríža so sídlom v Ženeve rozdelila spoločenstvám Červeného kríža v spomínaných troch krajinách celkovo približne 100 miliónov dolárov. Peniaze mali smerovať na potlačenie epidémie eboly, ktorá v tomto regióne zúrila v rokoch 2014 až 2016 a zabila najmenej 10-tisíc ľudí.

V Libérii však podľa audítorov padlo 2,7 milióna na bližšie nespresnené podvodne predražené dodávky a platy pre fiktívnych humanitárnych pracovníkov. V Sierre Leone sa predstavitelia Červeného kríža zrejme dohodli so zamestnancami miestnej banky a neoprávnene odčerpali viac ako dva milióny. V Guinei zase zmizlo okolo milióna prostredníctvom podvrhnutých colných poplatkov.

Červený kríž sa za machinácie ospravedlnil a oznámil, že sprísnil finančné pravidlá. Sľúbil tiež, že poženie k zodpovednosti podozrivých spolupracovníkov.

Červený kríž je najznámejšou humanitárnou organizáciou a odhalenie poškodí jeho povesť, uviedlo spravodajstvo BBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.