Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2017, 10:50

Moskva si pripomenula slávny okamih histórie mesta: ulicami znovu pochodovali Červenoarmejci

V ruskom hlavnom meste sa konal slávnostný vojenský pochod.

Moskva si pripomenula slávny okamih histórie mesta: ulicami znovu pochodovali Červenoarmejci
Zdroj: Reuters

Na Červenom námestí v centre Moskvy sa v utorok konal slávnostný vojenský pochod, ktorý bol pripomenutím 76. výročia vojenskej prehliadky zo 7. novembra 1941. Informovala o tom agentúra Interfax.

Vojenská prehliadka z čias Veľkej vlasteneckej vojny sa uskutočnila v čase bojov o Moskvu a konala sa na počesť 24. výročia boľševickej revolúcie z roku 1917.

Z prehliadky priamo na front

Zúčastnilo sa na nej 28 467 príslušníkov Červenej armády, z ktorých väčšina priamo z Červeného námestia odchádzala na front ležiaci vtedy len 30 kilometrov od hraníc Moskvy.

V utorok na Červenom námestí defilovalo zhruba 5-tisíc osôb, medzi ktorými boli vojaci vojenských posádok z Moskvy a okolia, ako aj zástupcovia jednotlivých zložiek ministerstva obrany či kavaléria prezidentského pluku.

Dočasná výstava 

Po pochode na Červenom námestí nasledoval slávnostný akt kladenia vencov a kvetov k Hrobu neznámeho vojaka v Alexandrovskom sade pri kremeľských hradbách. Zúčastnili sa ňom aj účastníci spomínanej historickej prehliadky z roku 1941, aj veteráni druhej svetovej vojny.

Pozrite si autentické zábery z prehliadky v roku 1941:

Na Červenom námestí bude okrem toho verejnosti sprístupnená dočasná výstava dobovej vojenskej techniky z čias Veľkej vlasteneckej vojny, informovala v utorok agentúra TASS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.