Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2017, 14:51

Strelec z Texasu bol v minulosti trestaný. Aj napriek tomu si mohol kúpiť zbraň kvôli pochybeniu úradov

Kelly mal mať za útok na exmanželku zákaz kupovať si zbrane. Úrady o o tom však neboli informované.

Strelec z Texasu bol v minulosti trestaný. Aj napriek tomu si mohol kúpiť zbraň kvôli pochybeniu úradov
Zdroj: TASR/AP

Útočník, ktorý v nedeľu v texaskom baptistickom kostole zastrelil 26 osôb a ďalších 20 zranil, si mal možnosť kúpiť zbrane, pretože vzdušné sily Spojených štátov riadne neinformovali Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) o jeho kriminálnej minulosti, čo bolo v rozpore s pravidlami stanovenými Pentagónom, uviedla v utorok agentúra AP.

Predstavitelia amerického letectva uznali, že pokiaľ by sa o minulých trestných činoch 26-ročného Devina Patricka Kelleyho, odsúdeného za domáce násilie, riadne informovalo, bolo by mu to zabránilo v nákupe zbraní.

Kellyho vyhodili z letectva v roku 2014 za útok na exmanželku a nevlastného syna, ktorý spáchal v roku 2012. Kellyho syn vtedy utrpel fraktúru lebky. Práve na základe tejto skutočnosti mal mať Kelly nákup zbraní zakázaný. Takýto typ informácie totiž malo letectvo posunúť ďalej FBI a tam mala byť zaradená do databázy Národného kriminalistického informačného centra.

Vyšetrovatelia uviedli, že Kelly vystrelil v nedeľu počas bohoslužieb v baptistickom kostole v obci Sutherland Springs v štáte Texas do prítomných veriacich prinajmenšom 450 rán. Obete sú vo veku od 18 mesiacov do 77 rokov.

Velenie vzdušných síl už dalo príkaz na preverenie Kellyho prípadu. Hovorkyňa letectva Ann Stefaneková uistila, že Pentagón sa zaručí, aby sa do budúcnosti o podobných prípadoch riadne informovalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.